Svědčí o tom i statistika jihočeských hygieniků, kteří jen v první polovině letošního roku napočítali v kraji sedm případů onemocnění virovou hepatitidou typu E a čtyři pacienty, kteří se léčili se žloutenkou typu A.

Přitom proti této nákaze se lze nechat očkovat. „Cestovatelům se doporučuje vakcína proti hepatitidě A i B, zejména pokud míří do zemí, kde není možno řádně dodržovat hygienické zásady. Důležitou prevencí vzniku a šíření infekční žloutenky je důsledné mytí rukou," zdůrazňuje ředitelka odboru epidemiologie krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Při cestách do zahraničí radí ale navštívit očkovací centra, poradny cestovní medicíny, popřípadě praktické lékaře i kvůli rizikům dalších chorob. „Při cestách do Afriky, Střední a Jižní Ameriky je dobré být očkovaný proti žluté zimnici. Je třeba mít na paměti, že letos je zvýšené riziko nákaz přenášených komáry, jako je horečka dengue, malárie, onemocnění chikungunia a virus zika. Proto je důležité používat účinné repelenty," upozorňuje lékařka.

Před nemocemi přenášenými hmyzem se ale musíme mít na pozoru i při vycházce do přírody za humny.

Vakcíny do ciziny:

Při cestách do zahraničí je třeba brát v úvahu rizika dané země. Doporučuje se nechat  očkovat proti žloutence, choleře, břišnímu tyfu a vzteklině.

Místo letních radovánek zdravotní trable, takový scénář při podcenění rizika hrozí nejen těm, kdo plánují exotickou dovolenou, ale i rekreantům, kteří vyrazí jen na chalupu, výlet kousek za humna či do lesa na houby. Ani tam není těžké nakazit se třeba klíšťovou encefalitidou, lymeskou boreliózou nebo si přivodit nepříjemné zažívací problémy.

V letním období roste také počet těch, které trápí především průjmová onemocnění.

Podle lékařů jsou na vině nejčastěji kampylobakteriozy a salmonelozy. V obou případech mají už i letos na svědomí stovky nemocných. Epidemiologové radí konzumovat dostatečně tepelně upravené maso, zejména to drůbeží. Problém ale může nastat i vinou špatných postupů při přípravě stravy, nevhodné skladování či kontaminace již připraveného jídla.