Za uplynulých 24 hodin vyšetřily podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS) Kvetoslavy Kotrbové laboratoře v regionu 76 suspektních vzorků. "Jeden byl pozitivní. Jednalo se o ženu ze Strakonicka, původem z Ukrajiny. Zdroj nákazy je v jejím případě zatím neznámý. Vzhledem k tomu, že byla v kontaktu s dalšími osobami na pracovišti a v rodině, organizujeme vyšetření všech těchto kontaktů a další potřebná opatření,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Virus tu stále cirkuluje

V souvislosti s rozvolňováním protiepidemických opatření a častějším cestováním hygienici znovu připomínají, že rozhodně není možné rizika podceňovat a chovat se zcela bezstarostně. „Po týdnech zcela bez nových případů jich v průběhu uplynulého týdne evidujeme devět. Je jasné, že i přes postupné uvolňování některých opatření ani zdaleka nemáme vyhráno a měli bychom se podle toho chovat. Virus je tu stále, cirkuluje v populaci a rizika nákazy jsou v některých českých a moravských regionech a samozřejmě v zemích s momentálně vysokým výskytem stále značná,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících třinácti aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je aktuálně evidováno pět na Prachaticku, čtyři na Strakonicku, dva na Písecku a po jednom na Českobudějovicku a Táborsku. Českokrumlovsko a Jindřichohradecko hlásí aktuální nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy i přes nárůst nových případů v posledních dnech nadále udržují s 31,05 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 17 848 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo 51 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v pátek zvýšil o 13 na celkových 4 194,“ konstatovala epidemioložka KHS Jitka Luňáčková.

Testování samoplátců

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnicích s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů. Laboratoř Next clinics v pátek oznámila, že odběry pro samoplátce bude provádět pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217 v českobudějovickém Géčku vždy v době od 6.30 do 7 hodin.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve čtvrtek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 113 žen a 87 mužů. Z celkových 200 dosud potvrzených případů je 43 z Českobudějovicka, 42 z Prachaticka, 41 ze Strakonicka, 23 z Českokrumlovska, 20 z Táborska, 18 z Jindřichohradecka a 13 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Dvacet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, devětatřicet v kategorii od 25 až 34 let, třicet v kategorii od 35 do 44 let, jednatřicet v kategorii od 45 do 54 let a jednatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.