Na "černého pasažéra" upozornila v září kolemjdoucí, která slyšela zpod kapoty mňoukání. Hlídka tam našla kotě. Majitelka vozidla uvedla, že den předtím vysvobodila z motoru dva jiné kočičí mrňousy, než se vydala na cestu. Třetího si nevšimla. Zachránci kotě předali útulku, ale když se dozvěděli, že kolega hledá novou kočku, za pár týdnů mu ošetřené a vykrmené zvířátko předali společně s druhou kočičkou jako kamarádkou, napsala PNP. "Od aut a motorů je nový majitel zatím drží stranou," dodává zpráva policie.

Jako by závodili v koroně…

Jen ve středu zaznamenali v Horních Rakousích 1669 nových onemocnění koronavirem, což byl rakouský rekord, píší OÖN. V nemocnicích leželo přes 400 lidí, z nich 58 na intenzivkách. Země měla nejvyšší sedmidenní incidenci ve státě (665,5, v Braunau 1016) a nejnižší proočkovanost 57,7 %.

Od čtvrtka jsou v jedenácti z 18 okresů výjezdy kontrolovány. V zemi se nakazilo už 164 362 lidí, aktuálně s covidem stůně 12 981 osob. Do 4. listopadu zemřelo 1878 Hornorakušanů.

Ve čtvrtek Rakousko ohlásilo 8183 nákaz za den, o víc než 20 % než den předtím (6506). Je to letošní rekord. V nemocnicích leželo 1826 nemocných s covidem, na intenzivkách 352.

Země uvažuje se zavedením loterie po vzoru Burgenlandska, která má do zemského svátku 11. listopadu přinést 10 000 nově naočkovaných. Mezi ně vylosují tisíc věcných cen, mezi nimi tři auta. Do hry o ně se přihlásilo přes 79 400 lidí! Čísla tažených losů budou od 12. listopadu na burgenlandimpft.at, výherci budou vyrozuměni e-maily.

V Německu mají nový rekord nakažených ve třetí vlně pandémie za den - 33 049. Dosud nejvíc to bylo 22. dubna - 29 518. Před týdnem ohlásili "jen" 28 037 nákaz. Sedmidenní incidence stoupla na 154,5 ze středečních 146,6. Před týdnem byla 130,2. Za 24 hodin zemřelo 165 lidí, před týdnem 126.

V Bavorsku leželo ve čtvrtek ráno na intenzivkách 513 covidových pacientů, o skoro 60 víc než v úterý. 274 bralo kyslík. Obloženo bylo přes 90 procent těchto lůžek. Dalších 38 lidí zemřelo. Incidenci 500 překročil také Regen (530,3). V Dolním Bavorsku měl okres Rottal-Inn 572,7, okres Pasov 420,8, Freyung 303,7. Zemský průměr je 234,8, celospolkový 154,5.

"Vysvobodil" příbuzného z intenzivky

Silně opilý 27letý muž z Pasova chtěl odvést z intenzivky nemocnice ve Würzburgu vzdáleného 31letého příbuzného, kterého navštívil na pokoji, píše DK. Když mu v tom lékaři a ošetřovatelka bránili kvůli akutnímu stavu pacienta, ohrožoval je atrapou zbraně a z oddělení s nemocným odešel. Ještě v areálu kliniky byl zadržen.

Kocour s instagramem

Kocour Cem z Pasova má vlastní instagram, popisuje PNP. Stránky už mají 6800 fandů. Co zrovna tropí, sledují lidé od USA přes Rusko na Filipíny. Jeho account cem_the_cat spustila jeho panička Tanja Bechlerová (25), která studuje v Pasově práva, loni v prosinci.

Ta teď poslala redakci PNP fotografii svého šestiletého chráněnce na procházce k Veste Oberhaus s pozadím večerní kulisy Pasova. Přivedla ho s sebou, když začala studovat. Jednopokojový byt rychle prozkoumal a začal podnikat výlety po okolí. "Bohužel ho vždycky pokousaly jiné kočky," říká Tanja. "Musel být často operován, jednou měl takovou otravu krve, že antibiotika nepomáhala…" Začali tedy chodit na procházky spolu. Cem dostal postroj, k tomu ruksáček, do kterého se může schovat. Byli už i na Luzném, kocour se prý po lese prochází rád… K fotografování o halloweenu si nechal obléct i strašidelný kostým.

Jeho snímky na instagramu vyvolávají nadšení milovníků koček na celém světě. Obrázky začala Tanja doplňovat krátkými historkami v angličtině. "Lidé už píší rovnou jemu, ne mně," říká.

Fešák na procházce.Fešák na procházce.Zdroj: Deník/PNP/privát

Foto: Deník/PNP/privat

Pokuty klubům za fandy jsou v pořádku

Německý fotbalový svaz může dál ukládat klubům i vysoké finanční sankce za výtržnosti fanoušků, informuje Donaukurier (DK). Právně totiž nejde o tresty klubům, ale o přípustná preventivní opatření tlačící je k zajišťování pořádku, řekl Nejvyšší soud v Karlsruhe, u kterého žaloval tým třetí ligy FC Carl Zeiss Jena pokutu 25 000 eur za chování příznivců při dvou zápasech doma a jednom venku. (Az. I ZB 54/20)

Řády DFB uvádějí, že kluby odpovídají za chování svých fanoušků, za výtržnosti každého druhu v oblasti stadionu před, během a po utkání. To znamená, že jsou pokutovány třeba za bengálské ohně a jiné užívání pyrotechniky v bloku fandů. Podle závažnosti přestupku mohou být sankce až statisícové. Peníze pak jdou na nadace a projekty. Kluby mohou peníze vymáhat na pachatelích, ale k tomu by je napřed musely prokazatelně vyhledat.

Prezidentka to "schytala"

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen (CDU) při letní návštěvě Vídně a Bratislavy ke slavnostnímu oznámení koronové unijní pomoci absolvovala přesun mezi těmito městy letecky, píše PNP. Tedy na vzdálenost 60 kilometrů včetně transferu na letiště. Letěla privátním letadlem.

Po nástupu do funkce začala tlačit na klimatické cíle explicitně i upuštěním od krátkých letů, píše pasovský list. Za zmíněný přesun ji ostře kritizoval europoslanec za FPÖ Harald Vilimsky, výhrady má také evropský svaz daňových poplatníků. Jeho generální sekretář Michael Jäger označil v Bildu cestu za ekologický hřích. Poslankyně bundestagu Jana Schimkeová na adresu své stranické kolegyně poznamenala, že kdo chce změnu, musí jí také žít, jinak nebude věrohodný.

Mluvčí Evropské komise cestu obhajoval. Šlo o návštěvu sedmi zemí během dvou dnů a nebyla jiná možnost ji zvládnout. Ještě večer po návratu do Belgie von der Leyen odletěla soukromým letadlem do Rigy. K tomu je prý třeba přihlédnout, že doba korony odrazovala od užívání linkových spojů…

Doživotí vražedkyni dětí

28letá matka ze Sollingenu byla ve Wuppertalu odsouzena na doživotí za vraždu svých pěti dětí před čtrnácti měsíci, napsal DK. O činu náš web už informoval. Děti byly staré jeden rok až osm let. Matka je omámila a pak jedno po druhém utopila nebo udusila. Skutek podle přesvědčení vyšetřovatelů vyvolala fotografie jejího manžela s jinou ženou. Soudní znalci konstatovali u obžalované plnou odpovědnost, nenašli stopy po větší psychické poruše. Soud za 20 procesních dnů vyslechl přes 40 svědků.

Pěkná brambora

Noviny za humny baví sousedy i zprávami "zpoza humen". Tak Donaukurier (DK) zaznamenal nález monstrbrambory v zahradě Colina a Donny Craig-Brownových u Hamiltonu na Novém Zélandu.
Vážila 7,8 kilogramu. Dosavadní zápis v Guinnessově knize z roku 2011 měl necelých pět kilogramů a byl z Británie. Nástupce odhalil Colin, když jeho motyka narazila v zemi na něco velkého. Odkopávali okolí, až se plod zjevil v celé kráse. Protože nevěděli, co to vlastně je, kousek odřízli k ochutnání, a byla to brambora! Podle nálezců nikdy brambory nesázeli…
Pojmenovali nalezence "ošklivý Doug" snad podle postavy amerického animovaného seriálu, ale prý také podle způsobu vyhrabání. Colin mu postavil vozíček, ve kterém ho vozil po okolí s kloboučkem proti slunci… Také na instagramu sklízí nadšení (na repro je s Donnou Craig-Brownovou). Protože už začal být od míst řezů trochu cítit, uložili ho prozatím do chladničky. Colin jako amatérský palič si naplánoval, že z něj bude bramborová kořalka…

S velebramborou… Foto: Deník/DKS velebramborou… Foto: Deník/DKZdroj: Deník/ Redakce

Foto: Deník/DK/Instagram/usatoday

17 let bez řidičáku

Při kontrole v Allerheiligenu v Horních Rakousích narazila policie ve středu večer na 50letého řidiče z okresu Perg, který neměl povolení k opuštění okresu při pandémii, ani osobní doklady. Tvrdil, že je zapomněl ve firemním autobusu. "Prověrka v registru ale ukázala, že mu papíry odňali už v roce 2004," píší OÖN. Další jízdu mu zakázali.

Podmínka za odložení novorozence

Nyní 19letá matka z Landenzennu (okr. Fürth) v červnu v noci porodila, dítě zabalila do dek a odložila u zdi kláštera do porostu. Silně podchlazené je našel kolemjdoucí. Muselo být osm dnů na plicní ventilaci, ale přečkalo a dnes žije u pěstounů. Matku vzali do vazby. Úřední soud ve Fürthu jí uložil rok podmíněně s přihlédnutím k tomu, že při porodu po zatajovaném těhotenství byla v psychicky výjimečné situaci, skutek přiznala a zalitovala jej. Šla na svobodu.

Dvacetiny Harryho Pottera

4. listopadu 2001 měl v Londýně v Odeon-kině na Leicester Square světovou premiéru první film s Harrym Potterem ("a kámenem mudrců"), připomněl DK i záběrem s hlavními hrdiny - zleva tehdy 12letý Daniel Radcliffe coby čarodějnický učeň, Rupert Grint jako Ron Weasley a Emma Watsonová jako Hermine Grangerová. Mezi hosty premiéry byli mj. Cher, Sting, mogul značky Virgin Richard Branson a Sarah Fergusonová.
To už "potterská mánie" dlouho vládla světu. Do té doby čtyři romány J. K. Rowlingové vyšly v milionových nákladech a první film byl s napětím očekáván. Produkce stála 125 milionů dolarů. Film vydělal brzy skoro miliardu… V Německu šel do kin 22. listopadu 2001.

Z prvního potterovského filmi. Foto: Deník/PNPZ prvního potterovského filmu. Foto: Deník/PNPZdroj: Deník/ Redakce

"Jolku" uměle zachraňují

Vánočního stromu, který stojí na náměstí ve Vídni, respektive shit-nadávek na jeho adresu na webu, si všímá i PNP. Cituje například rakouské noviny heute.at, které napsaly, že mnohým smrk z Burgenlandska vysoký 30 metrů a starý asi 130 let připomíná oškubanou slepici. Jeden uživatel sociální síně klade otázku, jestli je to vánoční strom, nebo varování od @ViennaForFuture před klimatickou katastrofou. Do rozsvícení 13. listopadu tisícovkou LED bude "stromovými beauty-doktory" ošetřen. Tak tomu bylo i loni, kdy k vylepšení 33metrového vánočního posla z Horních Rakous dovezli asi 150 větví…

Úlovek policie

"Hraniční policejní skupině Freyung se do sítě chytla další tučná ryba," napsala PNP. V úterý odpoledne kontrolovala její hlídka v civilu na parkovišti u rozvodí na B 12 krátce před Philippsreutem malý transportér, jehož český řidič si udělal krátkou přestávku. Uvedl, že se vrací z Holandska. Souhlasil s rychlotestem na drogy - a byl pozitivní na metamfetamin (Crystal) a amfetamin (Speed). Byl podroben krevní zkoušce. "A aby toho nebylo dost, našli na ložné ploše vozidla osm použitých katalyzátorů, jejichž původ nemohl řidič doložit. Vyšetřování se rozběhlo i v Čechách," píše list.
Vysvětluje, že použité katalyzátory jsou v poslední době materiálem ceněným drahými ušlechtilými kovy, které obsahují, ale jsou žádané i k vestavbě do starších aut či veteránů.
K dovršení všeho policisté rešerší v Čechách zjistili, že muž nemá řidičské oprávnění a že byl vyšetřován pro drogové delikty…

Do Česka katalyzátory nedojely… Foto: Deník/PNPDo Česka katalyzátory nedojely… Foto: Deník/PNPZdroj: Deník/ Redakce

Na snímku Deníku/PNP/GPI Freyung jsou zajištěné katalyzátory.