Horní Planá – V obci se včera sešli zástupci Českého olympijského výboru, České unie sportu, představitelé lipenských obcí i ředitel CHKO, aby přiblížili tvář olympijského parku Rio-Lipno. Ze setkání se omluvil starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek, který v té době přebíral právě dokončenou cyklostezku na hrázi Lipenské přehrady.

Poselstvím celého setkání bylo ujistit všechny zúčastněné strany, že vybudování sportovišť na břehu Lipenské přehrady je přínosem jak pro turisty, tak hlavně pro místní obyvatele. Svými slovy to potvrdil předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval, který kladl důraz na fakt, že sportoviště v obcích zůstanou i po skončení olympiády. „Naším úmyslem je nejen užít si 
v tomto krásném prostředí sedmnáct olympijských dní, ale také aby nová sportoviště zlepšila život místních lidí."

Na tom se shodli společně s generálním sekretářem České unie sportu (ČUS) Janem Boháčem, který zmínil důležitost parku Rio-Lipno 
v souvislosti se sportovní výchovou českých dětí. „ČUS má svým založením a posláním podporovat sporty. Lipno navštěvuje čím dál více rodin s dětmi a pokud si děti nezískají nějaký vztah ke sportu právě o prázdninách, tak v rámci školního roku již mnoho možností nemají," vysvětlil sekretář. „Je pro nás motivační, abychom společně s ČOV byli schopni zařídit množství sportovišť podle přání a dispozic místních obcí," dodal.
Smysluplnost vybudování olympijského parku na Lipně zdůvodnili přítomní zkušenostmi z podobného parku, jež v minulosti vznikl v Praze na Letné. „Za 17 dní tam přišlo 400 tisíc lidí. To nás přesvědčilo o tom, že Češi mají o olympiádu zájem a hlavně že mají zájem o sport. Což je věc, která je v přímém rozporu s tím, jakým způsobem se vyvíjí dnešní mládež," řekl Kejval.

Díky olympijskému parku vzniknou i některá nová sportoviště. V Lipně nad Vltavou to bude například „pumpová" dráha, kterou přijede otevřít Eva Samková. Jachetní klub Jestřábí v Černé v Pošumaví je bohatší o nové molo, které je zároveň největším molem na Lipně.
ČOV si je dle slov svého předsedy vědomý i toho, jaký dopad může mít zvýšená návštěvnost lipenska v době konání olympiády na místní přírodu. „Musíme si dávat obrovský pozor. Pro prostředí to samozřejmě zátěž je, ale my tyto aspekty chceme mít pod kontrolou a věci řešit," zdůraznil Kejval.

Na důkaz transparentní spolupráce s CHKO Šumava zde předseda ČOV a ředitel správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. „Mám z toho radost. Jsem přesvědčený o tom, že to bude fungovat," ujistil Deník Pavel Hubený. „Vše, co se bude dít na území CHKO, jsme si jasně definovali a formulovali. Využívat se budou sportoviště, která zde již jsou. Nebude se zasahovat do volné krajiny, parkoviště se udělají na zpevněných plochách, které jsou již k dispozici. Nic se nebude dělat v lese a pravého břehu Lipna se to nijak nedotkne," ujišťoval ředitel.

Ne všichni ale vidí ve zbudování olympijského parku pouze pozitiva. Na facebooku již vznikla skupina Bojkot Rio Lipno. Podle té jsou zásahy do šumavské krajiny v rámci příprav olympijského parku nešetrné a v zájmu především soukromých investorů, jež chtějí na celé akci pouze zbohatnout.

Na svých stránkách argumentují nedávným vykácením lesa v Lipně nad Vltavou.