Prezident Václav Klaus tentokrát kvůli dalším pracovním povinnostem chyběl. I tak se ale mezi dvěma tisícovkami lidí, kteří se v pátek večer v českokrumlovských Pivovarských zahradách zaposlouchali do stříbřitě lyrického tenoru mexického operního pěvce Ramóna Vargase, našlo mnoho nositelů známých jmen.

„Zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov jsem si nenechala ujít už potřetí,“ svěřila se Deníku modelka a někdejší Miss Slovensko Andrea Verešová. „Vloni mě doslova uchvátil tenorista José Cura, Vargase zatím neznám. Moc se na koncert těším,“ doplnila.

Do hlediště, kde kromě místních politiků nechyběli ministr kultury Jiří Besser, někdejší premiér a eurokomisař Vladimír Špidla anebo šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, usedl rovněž známý katolický teolog a kněz Tomáš Halík. „Do Krumlova jezdím velmi často, například na představení před otáčivým hledištěm, ale na Mezinárodním hudebním festivalu jsem poprvé. Pozvali mě sem přátelé,“ uvedl Tomáš Halík.

Slavnostní zahájení festivalu, který je nejdelší letní hudební přehlídkou v České republice, si nenechalo ujít také mnoho méně známých vyznavačů vážné hudby. „Kromě zahajovacího koncertu jsem si zajistil vstupenky také na vystoupení trumpetisty Artura Sandovala a také večer s argentinskou hudbou. Snažil jsem se to vyladit od vážna do nevážna, žánrově hezky pestře,“ řekl v Pivovarských zahradách Pavel Šilhan z Českých Budějovic, jenž si z pestré nabídky festivalových koncertů vybere některý každoročně.

Petru Ješutovi z Prahy pak zahajovací koncert festivalu posloužil jako netradiční tečka dovolené, kterou trávil v jižních Čechách. „Vargas je můj oblíbenec a zatím jsem nikdy neměl příležitost slyšet ho takzvaně na vlastní uši, proto jsem dnes tady. Vyšlo to akorát, v sobotu se s partnerkou vracíme z dovolené domů,“ sdělil Petr Ješuta.

Pestrou nabídku festivalu, který na různých místech Českého Krumlova nabídne zájemcům až do 20. srpna celkem patnáct koncertů a šest představení, si pochvaloval ministr kultury Jiří Besser. „Festival opravdu patří mezi světovou špičku – jak složením interpretů, tak i počtem koncertů. Laťka stoupá stále výše a jsem zvědav, co pořadatelé nachystají na příští rok,“ uvedl.