Ti, kdo po válce vybírali místo pro uložení 64 vězňů do společného hrobu, zvolili dobře. Z kopce, kde hrob leží je nádherný výhled do krajiny Kaplicka a na Novohradské hory.  

Omleničtí zavzpomínali, že před lety byly u hrobu i lavičky, ale ty už dávno zničili vandalové. Omleničtí se k hrobu na kopci vydali společně ve čtvrtek k večeru. Jak šel čas, zájem místních o pietní akt u hrobu upadal, ale tentokráte se na místo posledního odpočinku vězňů z koncentračního tábora vydala poměrně početná skupina v čele se starostou obce Karlem Holubem. 

V lednu před sedmdesáti lety jel do Mauthausenu  transport vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi v Polsku. Blížila se už svoboda a transport nebyl v Linci přijat. 26. ledna se vracel zpět. Vězni byli převáženi v otřesných podmínkách, takže se dá říci, že se jednalo o transport smrti. Mnoho trpících lidí zahynulo zimou, hladem, žízní, vězni byli v chatrných oblecích namačkáni  v otevřených vagonech. Jen v úseku mezi Kaplicí a Horním Dvořištěm zahynulo 117 vězňů. 

"Nacisté je vyhazovali z vlaku a nádražáci je pak kolem trati zakopávali," říkal Karel Holub. "Místa označili a rok po válce byla těla exhumována a pohřbena do tří společných hrobů. Tady leží oběti transportu převážně belgické, holandské, polské a francouzské národnosti." A vlajky těchto zemí kolem hrobu v těchto dnech také vlají.