Nový přístroj slouží koperacím metodou CXL (cross-linking) pro zpevnění rohovky.

První pacient, kterému toto nejmodernější zařízení svého druhu pomohlo během pouhých tří minut spravit zrak, byl jedenačtyřicetiletý Karel Spomalil z Havlíčkova Brodu.

„Mám radost, že budu zase v pohodě vidět do dálky. V patnácti, šestnácti letech jsem měl problémy s očima, ty se stabilizovaly, ale během posledních dvou let se to začalo zase zhoršovat,“ popisuje své obtíže.

Lékaři na klinice Gemini Spomalilovi diagnostikovali keratokonus a jako řešení doporučili tento zákrok. „Ze začátku jsem váhal, bál jsem se, protože jsem se nikdy s ničím vážným neléčil a tohle měl být první větší zákrok, ale vysvětlili mi, že taková operace není žádný problém. A měli pravdu, strach má velké oči. Vůbec to nebolelo, měl jsem rozkapané oko, otevřené takovým rozvěračem, něco mi svítilo do oka. Celé to trvalo jen chviličku,“ líčil těsně po zákroku.

Ten prováděl přednosta kliniky Pavel Stodůlka. „Nový přístroj umožňuje zkrátit výkon z půl hodiny na tři minuty, zákrok je tak mimo jiné i šetrnější k pacientovi,“ vyzdvihuje Stodůlka přednost přístroje Avedro KXL, jediného takového zařízení v republice. Gemini patří dokonce mezi prvních deset evropských klinik, které s ním začalo pracovat.

Keratokonus nepatří mezi nejčastější onemocnění očí, není ani výjimečné. „Problém keratokonu je v tom, že se někdy obtížně diagnostikuje, lidé delší dobu pociťují zhoršování zraku, nepomáhají jim běžné brýle a teprve až v určitém stadiu nemoci, obvykle kolem 30. roku pacienta, se na tu diagnózu přijde díky vyšetření rohovkovým topografem. Ten zjistí, že je rohovka zakřivená a bývá i ztenčená,“ vysvětluje podstatu onemocnění Stodůlka.

Ačkoliv brýle a kontaktní čočky upraví vidění, nemají vliv na zastavení vývoje onemocnění. Léčba donedávna spočívala v transplantaci rohovky. V posledních letech lékaři používají metodu CXL, která fotochemicky zpevní rohovku. Nový přístroj dokáže tuto metodu desetkrát zrychlit.
V Budějovicích by na klinice Gemini mohli takto operovat 5 – 10 pacientů za měsíc.