Záchrana hradu Pořešín letos zase o něco pokročí. Spolek Hrady na Malši nepolevuje ve své aktivitě a má zajímavé plány.

„Letos budeme na hradě Pořešín opravovat část hradby vedle třetí hradní brány,“ říká jednatel spolku Hrady na Malši Radek Kocanda. „Spolupracovat přitom budeme s městem Kaplice. Také bychom chtěli oplotit pořešínské podhradí se středověkým vodním náhonem, který budeme v příštích letech opravovat. Přemýšlíme rovněž o prezentaci pozůstatků dřevěného středověkého srubu.“ To znamená pozůstatků srubu, který se našel při rekonstrukci kaplického náměstí.

Na hradě bude rovněž pokračovat archeologický výzkum. Archeologové budou odhalovat zbrojnici vedle hradního paláce. „Byla to jenom malá špeluňka, kde měli uložené luky, meče, halapartny a podobně. Měli je zřejmě u paláce proto, aby byly po ruce a hradní pán měl o zbraních přehled,“ míní Radek Kocanda.

Kromě toho by letos také měly začít konzervační práce na tvrzi Tichá.

Program na Pořešíně nabídne i zábavu.

Kulturní sezona na hradě začala Velikonocemi na Pořešíně. Následovat bude 11. května Divadlo Víti Marčíka. Víťa Marčík tedy po roce opět zavítá na hrad. V sobotu tam budete moci strávit pohodový den, neboť vás nečeká pouze divadlo. Před i po něm si můžete prohlédnout hrad, pro děti budou k dispozici koně, v hradní kuchyni připravena pečená žebírka s křenem a guláš. Divadelní představení začne v 15 hodin. Vstupné je sto a dvě stě korun. Tím ale kulturní lahůdky nekončí.

V polovině června bude na hradě Den mexické hudby a kuchyně. V závěru června pak přijede koncertovat Karel Plíhal. „Máme velikou radost, že Karel Plíhal přijal naše pozvání,“ považuje si Radek Kocanda.

Hrad zažije rovněž Den slovenské kuchyně a hudby 29. července. Baladu pro banditu můžete vidět 9. srpna a 24. srpna bude na hradě zpívat Vlasta Redl.

Kulturní sezonu na hradě uzavřou 14. září Dožínky na Pořešíně.