VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osamostatnění se obci vyplatilo

Střítež - Expedice Českokrumlovského deníku do obce Střítež.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Jednou z novodobých dominant Kaplice Nádraží se stal parčík, který pravidelně udržují zahradníci z českokrumlovské firmy (na snímku).Foto: DENÍK/Martin Tröster

Člověku neznalému věci z toho jde hlava kolem. Míří na Obecní úřad ve Stříteži, ovšem adresa jej zavede do nedalekého sídla Kaplice Nádraží.

„Tak je tomu už od 1. ledna roku 1994, kdy obec po odtržení od Kaplice vznikla,“ vysvětluje starosta Jan Matějka. O tom, že se chtějí osamostatnit, rozhodli místní obyvatelé peticí a následným referendem.

Obci pak kompetentní úředníci přisoudili název Střítež podle katastrálního území, na kterém leží. Ten jí už zůstal, především s ohledem na historickou tradici Stříteže, která sahá mnohem dále do minulosti, než je tomu u Kaplice Nádraží. Právě Nádraží však vzhledem ke své velikosti a významu zůstalo přirozeným centrem obce.

„V okolí ale nejsme jediní, kde je uspořádání obce takto složité – například centrem nedaleké Omlenice je také větší osada Omlenička, kde rovněž sídlí obecní úřad. A takových případů bude v republice jistě více,“ srovnává Jan Matějka.

Hlavním důvodem, proč se obyvatelé Stříteže a přidružených osad rozhodli pro samostatnost, byl prý nedostatek finančních prostředků proudících z centra, tedy Kaplice, na údržbu obecního majetku, místních komunikací nebo veřejné zeleně. „A kdo si vzpomene, jak to tady vypadalo předtím, musí uznat, že tato změna měla smysl,“ podotýká starosta.

Za své podle něj hovoří opravené úseky silnic a chodníků, kanalizace a vodovodů, ale i nová budova obecního úřadu s víceúčelovou zasedací místností anebo parčík v Kaplici Nádraží. Investovat prý je stále do čeho.

„V současné době se například dokončuje výstavba nových rodinných domů v Ravni, kde jsme nákladem téměř pěti milionů korun zafinancovali vybudování veškeré infrastruktury. Tato investice ale byla rozložena do více let,“ vysvětluje střítežský starosta a dodává, že pozemky pro výstavbu se obci podařilo získat bezúplatným převodem od Pozemkového fondu ČR.

Nemalou investicí byla zhruba před pěti lety také výstavba čistírny odpadních vod, která vyšla přibližně na sedm milionů korun. „Na tento účel se nám ale podařilo získat dotaci ve výši 60 procent celkových nákladů ze Státního fondu životního prostředí,“ upřesňuje Jan Matějka.

Prakticky každoroční tradicí se staly i opravy kanalizace a vodovodu. „Letos jsme také upravili asi šedesátimetrový úsek cesty ve Stříteži,“ doplňuje starosta.

Plán investic na následující období pak zahrnuje například kompletní rekonstrukci uličky mezi domy v Kaplici Nádraží nákladem jednoho milionu korun anebo vybudování chodníku v délce asi sto metrů podél hlavní silnice tamtéž.

Na občanskou vybavenost si zejména obyvatelé Kaplice Nádraží stěžovat nemohou – je tady obchod i pošta. A když je třeba pro něco dojet do pět kilometrů vzdálené Kaplice, Českého Krumlova, kam je cesta dlouhá 15 kilometrů, anebo Českých Budějovic, které odtud leží 25 kilometrů daleko, také to není problém.

„Dopravní obslužnost je tu skvělá, autobusy odtud jezdí na všechny strany, dopravovat se je možné i vlaky, a to buď ve směru na České Budějovice, nebo Horní Dvořiště,“ popisuje Jan Matějka.

Vzápětí však dodává, že tato výhoda je vykoupena značnou dopravní zátěží a s ní souvisejícím hlukem a prašností, které musejí obyvatelé Kaplice Nádraží snášet. Přímo skrz tuto místní část totiž vede nejenom železniční dráha, ale i mezinárodní silniční tah E 55.

„Na dálnici proto čekáme jako na smilování,“ podotýká starosta, jenž zároveň vyzdvihuje, že výhodná poloha osady na významných dopravních tepnách sem přilákala mnoho významných firem, které si Kaplici Nádraží zvolily za své sídlo.

Společenský život ve Stříteži příliš nekvete – není tu sbor dobrovolných hasičů ani žádné jiné zájmové sdružení. „Pouze místní ženy chodí pravidelně cvičit do budovy obecního úřadu, pravidelně pořádáme i setkání místních důchodců,“ uzavírá starosta Jan Matějka.

Střítež dříve a v současnosti

Obec Střítež zahrnuje části Kaplice Nádraží, Raveň a Střítež. Na jejím území ležely nebo leží rovněž osady a samoty Boly, Velký Chuchelec, Malý Chuchelec, Lannovy domky, Rejty a Osovský.

První zmínka o Stříteži, ležící na úpatí Chuchelecké hory, která je součástí masivu Poluška, se datuje do roku 1358. Mladší je osada Raveň, o níž se historické prameny poprvé zmiňují roku 1381. Nejnovější částí obce je Kaplice Nádraží, které je dnes coby největší část Stříteže přirozeným centrem tohoto sídla.

Jako samostatná místní část vznikla Kaplice Nádraží až roku 1971, počátky osidlování se ale datují už do doby stavby koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, tedy do 1. poloviny 19. století.

V roce 2001, kdy se konalo poslední sčítání lidí, žilo v obci celkem 332 obyvatel, z toho v Kaplici Nádraží 187, v Ravni 105 a ve Stříteži 40.

(Z knihy Marie Keistové Střítež)

Autor: Martin Tröster

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.
16

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

Krampus show v Kaplici je na spadnutí.

Již pošesté proběhnou démoničtí krampusové Kaplicí

Ski servis: V lipenském příhraničí můžete běžkovat i lyžovat

Českokrumlovsko/ Rakousko - Lyžařské areály Hochficht a Sternstein hlásí na víkend ideální podmínky na sjezdovkách i v běžeckých stopách. A před víkendem byly upraveny také běžecké stopy okolo Frymburku.

Čtrnáct baronů vzpomíná v knize

České Budějovice – Příběhy 14 Jihočechů, někdejších příslušníků Pomocných technických praporů, nabízí kniha Černí baroni od Černé věže.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby na Českokrumlovsku

Českokrumlovsko - Přehled bohoslužeb v regionu.

Papež převzal dary z jihu Čech

České Budějovice – Jihočeši předali papeži Františkovi před třemi dny dary.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT