VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osamostatnění se obci vyplatilo

Střítež - Expedice Českokrumlovského deníku do obce Střítež.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Jednou z novodobých dominant Kaplice Nádraží se stal parčík, který pravidelně udržují zahradníci z českokrumlovské firmy (na snímku).Foto: DENÍK/Martin Tröster

Člověku neznalému věci z toho jde hlava kolem. Míří na Obecní úřad ve Stříteži, ovšem adresa jej zavede do nedalekého sídla Kaplice Nádraží.

„Tak je tomu už od 1. ledna roku 1994, kdy obec po odtržení od Kaplice vznikla,“ vysvětluje starosta Jan Matějka. O tom, že se chtějí osamostatnit, rozhodli místní obyvatelé peticí a následným referendem.

Obci pak kompetentní úředníci přisoudili název Střítež podle katastrálního území, na kterém leží. Ten jí už zůstal, především s ohledem na historickou tradici Stříteže, která sahá mnohem dále do minulosti, než je tomu u Kaplice Nádraží. Právě Nádraží však vzhledem ke své velikosti a významu zůstalo přirozeným centrem obce.

„V okolí ale nejsme jediní, kde je uspořádání obce takto složité – například centrem nedaleké Omlenice je také větší osada Omlenička, kde rovněž sídlí obecní úřad. A takových případů bude v republice jistě více,“ srovnává Jan Matějka.

Hlavním důvodem, proč se obyvatelé Stříteže a přidružených osad rozhodli pro samostatnost, byl prý nedostatek finančních prostředků proudících z centra, tedy Kaplice, na údržbu obecního majetku, místních komunikací nebo veřejné zeleně. „A kdo si vzpomene, jak to tady vypadalo předtím, musí uznat, že tato změna měla smysl,“ podotýká starosta.

Za své podle něj hovoří opravené úseky silnic a chodníků, kanalizace a vodovodů, ale i nová budova obecního úřadu s víceúčelovou zasedací místností anebo parčík v Kaplici Nádraží. Investovat prý je stále do čeho.

„V současné době se například dokončuje výstavba nových rodinných domů v Ravni, kde jsme nákladem téměř pěti milionů korun zafinancovali vybudování veškeré infrastruktury. Tato investice ale byla rozložena do více let,“ vysvětluje střítežský starosta a dodává, že pozemky pro výstavbu se obci podařilo získat bezúplatným převodem od Pozemkového fondu ČR.

Nemalou investicí byla zhruba před pěti lety také výstavba čistírny odpadních vod, která vyšla přibližně na sedm milionů korun. „Na tento účel se nám ale podařilo získat dotaci ve výši 60 procent celkových nákladů ze Státního fondu životního prostředí,“ upřesňuje Jan Matějka.

Prakticky každoroční tradicí se staly i opravy kanalizace a vodovodu. „Letos jsme také upravili asi šedesátimetrový úsek cesty ve Stříteži,“ doplňuje starosta.

Plán investic na následující období pak zahrnuje například kompletní rekonstrukci uličky mezi domy v Kaplici Nádraží nákladem jednoho milionu korun anebo vybudování chodníku v délce asi sto metrů podél hlavní silnice tamtéž.

Na občanskou vybavenost si zejména obyvatelé Kaplice Nádraží stěžovat nemohou – je tady obchod i pošta. A když je třeba pro něco dojet do pět kilometrů vzdálené Kaplice, Českého Krumlova, kam je cesta dlouhá 15 kilometrů, anebo Českých Budějovic, které odtud leží 25 kilometrů daleko, také to není problém.

„Dopravní obslužnost je tu skvělá, autobusy odtud jezdí na všechny strany, dopravovat se je možné i vlaky, a to buď ve směru na České Budějovice, nebo Horní Dvořiště,“ popisuje Jan Matějka.

Vzápětí však dodává, že tato výhoda je vykoupena značnou dopravní zátěží a s ní souvisejícím hlukem a prašností, které musejí obyvatelé Kaplice Nádraží snášet. Přímo skrz tuto místní část totiž vede nejenom železniční dráha, ale i mezinárodní silniční tah E 55.

„Na dálnici proto čekáme jako na smilování,“ podotýká starosta, jenž zároveň vyzdvihuje, že výhodná poloha osady na významných dopravních tepnách sem přilákala mnoho významných firem, které si Kaplici Nádraží zvolily za své sídlo.

Společenský život ve Stříteži příliš nekvete – není tu sbor dobrovolných hasičů ani žádné jiné zájmové sdružení. „Pouze místní ženy chodí pravidelně cvičit do budovy obecního úřadu, pravidelně pořádáme i setkání místních důchodců,“ uzavírá starosta Jan Matějka.

Střítež dříve a v současnosti

Obec Střítež zahrnuje části Kaplice Nádraží, Raveň a Střítež. Na jejím území ležely nebo leží rovněž osady a samoty Boly, Velký Chuchelec, Malý Chuchelec, Lannovy domky, Rejty a Osovský.

První zmínka o Stříteži, ležící na úpatí Chuchelecké hory, která je součástí masivu Poluška, se datuje do roku 1358. Mladší je osada Raveň, o níž se historické prameny poprvé zmiňují roku 1381. Nejnovější částí obce je Kaplice Nádraží, které je dnes coby největší část Stříteže přirozeným centrem tohoto sídla.

Jako samostatná místní část vznikla Kaplice Nádraží až roku 1971, počátky osidlování se ale datují už do doby stavby koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, tedy do 1. poloviny 19. století.

V roce 2001, kdy se konalo poslední sčítání lidí, žilo v obci celkem 332 obyvatel, z toho v Kaplici Nádraží 187, v Ravni 105 a ve Stříteži 40.

(Z knihy Marie Keistové Střítež)

Autor: Martin Tröster

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 400 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Zapisovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zapisovatel/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Plat od 16.400,-- - 22.170,-- Kč hrubého. Požadujeme: psaní všemi deseti podmínkou. Kontakt: Plišková Eva Ing., tel.: 380 706 101. Ověřeno 21.5.2018. Pracoviště: Okresní soud v českém krumlově, Linecká, č.p. 284, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Eva Plišková, +420 380 706 101.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 120 Kč

Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 141 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Informace o pracovním místě:, , Nabízíme pracovní příležitost SVÁŘEČŮM, kteří mají praxi v oboru a mají ZK nebo EN 135 - CO2 (EN nemusí být platné) a jsou ochotni pracovat ve směnném provozu - 2 směnný., , Místo výkonu práce - Kájov, okr. Český Krumlov., , Po absolvování svařovací zkoušky je nástup možný ihned během července nebo dle domluvy., , Náplň práce:, - svařování CO2 ve výrobním podniku, , Požadujeme:, - praxi se svařováním metodou 135, platné EN 135 výhodou, - spolehlivost, - ochotu pracovat, - znalost technické dokumentace, , Nabízíme:, - platové ohodnocení: 120,-Kč - 141,-Kč/h. čistého, - zajištění ubytování v místě pracoviště v případě uchazeče mimo region nebo možnost příspěvku na dopravu, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci, - ochota zaměstnat cizince, - hezké a čisté pracovní prostředí (hala). Pracoviště: Europe jobs s.r.o. - kájov 164, 382 21 kájov, 382 21 Kájov. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistentka ředitele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistentka ředitele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 18.000,-- - 24.000,-- Kč hrubého, příspěvek na dopravu, stravné a na dovolenou, 5 týdnů dovolené. Po zapracování platový nárůst. Požadujeme: NJ plynule slovem i písmem, AJ výhodou, znalost MS Office včetně POWER POINT, psaní na klávesnici všemi deseti prsty, řidičský průkaz sk. B, dobré organizační schopnosti. Kontakt: volejte od 7:00 do 12:00 h 380 301 631 Ing. Markéta Biason, biason@gma.cz. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Gma stanztechnik kaplice spol. s r.o., Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Markéta Biason, +420 380 301 631.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 800 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13800 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Montážní dělníci - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Vstupní zdravotní prohlídka, dobrý zdrav. stav, fyzicky náročná práce, ochota pracovat. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup 2.7.2018. Mzda 13.800,-- Kč hrubého. Kontakt: volejte Po-Pá od 9:00 do 12:00 h na tel. 773 922 700 p. Tokar, roshenhold@seznam.cz. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Roshen holding s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Roman Tokar, +420 773 922 700.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Duda se vydal do města odvážně s kozou.
6

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Rychlou jízdu nezvládla ve středu brzy ráno dvojice nezletilých osob mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
2

Ujíždět policii se nevyplatilo, auto skončilo mimo silnici

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Praha – Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Tábor – Chovatelský úspěch slaví Zoo Tábor, která se už před dvěma lety zapojila do snah o rozšíření počtu zubrů evropských a sestavila chovné stádo nížinné linie těchto impozantních kopytníků.

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT