VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osamostatnění se obci vyplatilo

Střítež - Expedice Českokrumlovského deníku do obce Střítež.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Jednou z novodobých dominant Kaplice Nádraží se stal parčík, který pravidelně udržují zahradníci z českokrumlovské firmy (na snímku).Foto: DENÍK/Martin Tröster

Člověku neznalému věci z toho jde hlava kolem. Míří na Obecní úřad ve Stříteži, ovšem adresa jej zavede do nedalekého sídla Kaplice Nádraží.

„Tak je tomu už od 1. ledna roku 1994, kdy obec po odtržení od Kaplice vznikla,“ vysvětluje starosta Jan Matějka. O tom, že se chtějí osamostatnit, rozhodli místní obyvatelé peticí a následným referendem.

Obci pak kompetentní úředníci přisoudili název Střítež podle katastrálního území, na kterém leží. Ten jí už zůstal, především s ohledem na historickou tradici Stříteže, která sahá mnohem dále do minulosti, než je tomu u Kaplice Nádraží. Právě Nádraží však vzhledem ke své velikosti a významu zůstalo přirozeným centrem obce.

„V okolí ale nejsme jediní, kde je uspořádání obce takto složité – například centrem nedaleké Omlenice je také větší osada Omlenička, kde rovněž sídlí obecní úřad. A takových případů bude v republice jistě více,“ srovnává Jan Matějka.

Hlavním důvodem, proč se obyvatelé Stříteže a přidružených osad rozhodli pro samostatnost, byl prý nedostatek finančních prostředků proudících z centra, tedy Kaplice, na údržbu obecního majetku, místních komunikací nebo veřejné zeleně. „A kdo si vzpomene, jak to tady vypadalo předtím, musí uznat, že tato změna měla smysl,“ podotýká starosta.

Za své podle něj hovoří opravené úseky silnic a chodníků, kanalizace a vodovodů, ale i nová budova obecního úřadu s víceúčelovou zasedací místností anebo parčík v Kaplici Nádraží. Investovat prý je stále do čeho.

„V současné době se například dokončuje výstavba nových rodinných domů v Ravni, kde jsme nákladem téměř pěti milionů korun zafinancovali vybudování veškeré infrastruktury. Tato investice ale byla rozložena do více let,“ vysvětluje střítežský starosta a dodává, že pozemky pro výstavbu se obci podařilo získat bezúplatným převodem od Pozemkového fondu ČR.

Nemalou investicí byla zhruba před pěti lety také výstavba čistírny odpadních vod, která vyšla přibližně na sedm milionů korun. „Na tento účel se nám ale podařilo získat dotaci ve výši 60 procent celkových nákladů ze Státního fondu životního prostředí,“ upřesňuje Jan Matějka.

Prakticky každoroční tradicí se staly i opravy kanalizace a vodovodu. „Letos jsme také upravili asi šedesátimetrový úsek cesty ve Stříteži,“ doplňuje starosta.

Plán investic na následující období pak zahrnuje například kompletní rekonstrukci uličky mezi domy v Kaplici Nádraží nákladem jednoho milionu korun anebo vybudování chodníku v délce asi sto metrů podél hlavní silnice tamtéž.

Na občanskou vybavenost si zejména obyvatelé Kaplice Nádraží stěžovat nemohou – je tady obchod i pošta. A když je třeba pro něco dojet do pět kilometrů vzdálené Kaplice, Českého Krumlova, kam je cesta dlouhá 15 kilometrů, anebo Českých Budějovic, které odtud leží 25 kilometrů daleko, také to není problém.

„Dopravní obslužnost je tu skvělá, autobusy odtud jezdí na všechny strany, dopravovat se je možné i vlaky, a to buď ve směru na České Budějovice, nebo Horní Dvořiště,“ popisuje Jan Matějka.

Vzápětí však dodává, že tato výhoda je vykoupena značnou dopravní zátěží a s ní souvisejícím hlukem a prašností, které musejí obyvatelé Kaplice Nádraží snášet. Přímo skrz tuto místní část totiž vede nejenom železniční dráha, ale i mezinárodní silniční tah E 55.

„Na dálnici proto čekáme jako na smilování,“ podotýká starosta, jenž zároveň vyzdvihuje, že výhodná poloha osady na významných dopravních tepnách sem přilákala mnoho významných firem, které si Kaplici Nádraží zvolily za své sídlo.

Společenský život ve Stříteži příliš nekvete – není tu sbor dobrovolných hasičů ani žádné jiné zájmové sdružení. „Pouze místní ženy chodí pravidelně cvičit do budovy obecního úřadu, pravidelně pořádáme i setkání místních důchodců,“ uzavírá starosta Jan Matějka.

Střítež dříve a v současnosti

Obec Střítež zahrnuje části Kaplice Nádraží, Raveň a Střítež. Na jejím území ležely nebo leží rovněž osady a samoty Boly, Velký Chuchelec, Malý Chuchelec, Lannovy domky, Rejty a Osovský.

První zmínka o Stříteži, ležící na úpatí Chuchelecké hory, která je součástí masivu Poluška, se datuje do roku 1358. Mladší je osada Raveň, o níž se historické prameny poprvé zmiňují roku 1381. Nejnovější částí obce je Kaplice Nádraží, které je dnes coby největší část Stříteže přirozeným centrem tohoto sídla.

Jako samostatná místní část vznikla Kaplice Nádraží až roku 1971, počátky osidlování se ale datují už do doby stavby koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, tedy do 1. poloviny 19. století.

V roce 2001, kdy se konalo poslední sčítání lidí, žilo v obci celkem 332 obyvatel, z toho v Kaplici Nádraží 187, v Ravni 105 a ve Stříteži 40.

(Z knihy Marie Keistové Střítež)

Autor: Martin Tröster

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 900 Kč Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Svářeči - vzdělání vyučení, praxe v oboru. Nutná odborná příprava, vzdělání a příslušná oprávnění ke sváření - platné svářečské zkoušky a osvědčení. Pracoviště Kájov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 15.3.2018. Mzda 14.900,-- Kč hrubého. Kontakt: 775 155 769 p. Ivan Martyn, martyn@barmeral.cz. Ověřeno 1.8.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - pracoviště kájov, 382 21 Kájov. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769. Výroba - Výroba Nástrojař 22 000 Kč Nástrojaři a příbuzní pracovníci Obráběč kovů, soustružník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč kovů, soustružník - vzdělání vyučení v oboru obrábění kovů. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda od 22.000,-- - 28.000,-- Kč hrubého (dle praxe). Příspěvek na dopravu a stravné, 5 týdnu dovolené, 13. plat, věrnostní prémie, odměna za získání nových pracovníků. Požadujeme: manuální zručnost. Kontakt: volejte od 7:00 do 11:00 h na tel. 380 301 631 p. Biason, biason@gma.cz.. Pracoviště: Gma stanztechnik kaplice spol. s r.o., Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Markéta Biason, +420 380 301 631. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Operátor v elektrovýrobě, obsluha strojů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Operátor v elektrovýrobě, obsluha strojů - bez vzdělání. Pracoviště Kaplice. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 19.4.2018, prac. doba třísměnná. Mzda od 13.500,-- - 14.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 702 897 685 p. Vladimir Visterniceanu, vv-projekt@seznam.cz. Ověřeno 1.8.2018. Pracoviště: Vv - projekt s.r.o. - pracoviště kaplice, Omlenická, č.p. 179, 382 41 Kaplice 1. Informace: Vladimir Visterniceanu, +420 702 897 685. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 1.9.2017. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: 775 155 769 p. Ivan Martyn, mzdy2@prodimo.cz. Ověřeno 1.8.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - pracoviště kaplice, Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na muže, kteří v létě napadli cizince, podají obžalobu

Šestadvacetiletý Jihočech Tomáš D. poputuje do vazby.
5

Podezřelý z vraždy jde do vazby

Někdo vykradl karavan v kempu

Zlatá Koruna – Policisté včera sdělili, že řeší případ vloupání v Zlaté Koruně, odkud si zloděj odnesl drahý lup.

U Chlaponic je vážná nehoda. Na Prahu neprojedete

Písecko - K vážné dopravní nehodě došlo ve středu odpoledne na hlavním tahu z Písku na Prahu u Chlaponic.

Po derby mladíků zůstaly všechny body ve Vyšším Brodě

Vyšší Brod – Poprvé v této sezoně se představil společný celek mladíků kaplického Spartaku a vyšebrodského Dynama na hřišti ve Vyšším Brodě, kde v rámci 8. kola I.A hostil rovněž společný tým SK Větřní a Loučovic.

Ženy Spartaku nadělily družince Platanu na cestu desítku

Kaplice – V šestém kole fotbalové divize žen bylo na programu jihočeské derby mezi fotbalistkami kaplického Spartaku a protivínského Platanu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT