VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osamostatnění se obci vyplatilo

Střítež - Expedice Českokrumlovského deníku do obce Střítež.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Jednou z novodobých dominant Kaplice Nádraží se stal parčík, který pravidelně udržují zahradníci z českokrumlovské firmy (na snímku).Foto: DENÍK/Martin Tröster

Člověku neznalému věci z toho jde hlava kolem. Míří na Obecní úřad ve Stříteži, ovšem adresa jej zavede do nedalekého sídla Kaplice Nádraží.

„Tak je tomu už od 1. ledna roku 1994, kdy obec po odtržení od Kaplice vznikla,“ vysvětluje starosta Jan Matějka. O tom, že se chtějí osamostatnit, rozhodli místní obyvatelé peticí a následným referendem.

Obci pak kompetentní úředníci přisoudili název Střítež podle katastrálního území, na kterém leží. Ten jí už zůstal, především s ohledem na historickou tradici Stříteže, která sahá mnohem dále do minulosti, než je tomu u Kaplice Nádraží. Právě Nádraží však vzhledem ke své velikosti a významu zůstalo přirozeným centrem obce.

„V okolí ale nejsme jediní, kde je uspořádání obce takto složité – například centrem nedaleké Omlenice je také větší osada Omlenička, kde rovněž sídlí obecní úřad. A takových případů bude v republice jistě více,“ srovnává Jan Matějka.

Hlavním důvodem, proč se obyvatelé Stříteže a přidružených osad rozhodli pro samostatnost, byl prý nedostatek finančních prostředků proudících z centra, tedy Kaplice, na údržbu obecního majetku, místních komunikací nebo veřejné zeleně. „A kdo si vzpomene, jak to tady vypadalo předtím, musí uznat, že tato změna měla smysl,“ podotýká starosta.

Za své podle něj hovoří opravené úseky silnic a chodníků, kanalizace a vodovodů, ale i nová budova obecního úřadu s víceúčelovou zasedací místností anebo parčík v Kaplici Nádraží. Investovat prý je stále do čeho.

„V současné době se například dokončuje výstavba nových rodinných domů v Ravni, kde jsme nákladem téměř pěti milionů korun zafinancovali vybudování veškeré infrastruktury. Tato investice ale byla rozložena do více let,“ vysvětluje střítežský starosta a dodává, že pozemky pro výstavbu se obci podařilo získat bezúplatným převodem od Pozemkového fondu ČR.

Nemalou investicí byla zhruba před pěti lety také výstavba čistírny odpadních vod, která vyšla přibližně na sedm milionů korun. „Na tento účel se nám ale podařilo získat dotaci ve výši 60 procent celkových nákladů ze Státního fondu životního prostředí,“ upřesňuje Jan Matějka.

Prakticky každoroční tradicí se staly i opravy kanalizace a vodovodu. „Letos jsme také upravili asi šedesátimetrový úsek cesty ve Stříteži,“ doplňuje starosta.

Plán investic na následující období pak zahrnuje například kompletní rekonstrukci uličky mezi domy v Kaplici Nádraží nákladem jednoho milionu korun anebo vybudování chodníku v délce asi sto metrů podél hlavní silnice tamtéž.

Na občanskou vybavenost si zejména obyvatelé Kaplice Nádraží stěžovat nemohou – je tady obchod i pošta. A když je třeba pro něco dojet do pět kilometrů vzdálené Kaplice, Českého Krumlova, kam je cesta dlouhá 15 kilometrů, anebo Českých Budějovic, které odtud leží 25 kilometrů daleko, také to není problém.

„Dopravní obslužnost je tu skvělá, autobusy odtud jezdí na všechny strany, dopravovat se je možné i vlaky, a to buď ve směru na České Budějovice, nebo Horní Dvořiště,“ popisuje Jan Matějka.

Vzápětí však dodává, že tato výhoda je vykoupena značnou dopravní zátěží a s ní souvisejícím hlukem a prašností, které musejí obyvatelé Kaplice Nádraží snášet. Přímo skrz tuto místní část totiž vede nejenom železniční dráha, ale i mezinárodní silniční tah E 55.

„Na dálnici proto čekáme jako na smilování,“ podotýká starosta, jenž zároveň vyzdvihuje, že výhodná poloha osady na významných dopravních tepnách sem přilákala mnoho významných firem, které si Kaplici Nádraží zvolily za své sídlo.

Společenský život ve Stříteži příliš nekvete – není tu sbor dobrovolných hasičů ani žádné jiné zájmové sdružení. „Pouze místní ženy chodí pravidelně cvičit do budovy obecního úřadu, pravidelně pořádáme i setkání místních důchodců,“ uzavírá starosta Jan Matějka.

Střítež dříve a v současnosti

Obec Střítež zahrnuje části Kaplice Nádraží, Raveň a Střítež. Na jejím území ležely nebo leží rovněž osady a samoty Boly, Velký Chuchelec, Malý Chuchelec, Lannovy domky, Rejty a Osovský.

První zmínka o Stříteži, ležící na úpatí Chuchelecké hory, která je součástí masivu Poluška, se datuje do roku 1358. Mladší je osada Raveň, o níž se historické prameny poprvé zmiňují roku 1381. Nejnovější částí obce je Kaplice Nádraží, které je dnes coby největší část Stříteže přirozeným centrem tohoto sídla.

Jako samostatná místní část vznikla Kaplice Nádraží až roku 1971, počátky osidlování se ale datují už do doby stavby koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, tedy do 1. poloviny 19. století.

V roce 2001, kdy se konalo poslední sčítání lidí, žilo v obci celkem 332 obyvatel, z toho v Kaplici Nádraží 187, v Ravni 105 a ve Stříteži 40.

(Z knihy Marie Keistové Střítež)

Autor: Martin Tröster

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 100 Kč

Ostatní pracovníci v dopravě a přepravě Operátor/ka informačního centra, pokladník výdejny jízdenek. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Operátor/ka informačního centra, pokladník výdejny jízdenek - vzdělání úplné střední všeobecné (gymnázium), střední odborné i vyšší, vhodné i pro absolventa. Pracoviště Český Krumlov. Dohoda o provedení práce, nástup dle dohody, prac. doba dvousměnná, mimo turistickou sezonu jednosměnná, event. krátký - dlouhý týden. Nutná aktivní znalost anglického jazyka. Odměna 100,-- Kč/h hrubého. Vhodné i pro OZP s 2. a 3. stupněm invalidity. Náplň práce: podávání turistických informací a informací o dopravě, prodej jízdenek, drobný prodej, administrativní práce.Zaměstnanecké výhody: cestovní náhrady, stravné. Kontakt: Keliš David, tel.: 603 498 466 (po - pá od 8:00 hod. - 16:00 hod.), e-mail: david.kelis@c-krumlov.cz. Ověřeno dne 21.2.2018.. Pracoviště: Rail service s.r.o.., třída Míru, č.p. 1, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: David Keliš, +420 603 498 466.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 18 480 Kč

Ostatní pracovníci v dopravě a přepravě Operátor/ka informačního centra, pokladník výdejny jízdenek. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč, mzda max. 20160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Operátor/ka informačního centra, pokladník výdejny jízdenek - vzdělání středoškolské i vyšší. Pracoviště: Český Krumlov. Prac. poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná (mimo turistickou sezónu jednosměnný provoz). Mzda od 18.480,-- - 20.160,-- Kč hrubého. Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné, OZP s 2. a 3. stupněm invalidity a absolventy. Zaměstnanecké výhody: cestovní náhrady, stravné. Náplň práce: podávání turistických informací a informací o dopravě, prodej jízdenek, drobný prodej, administrativní práce. Základní znalost NJ, znalost AJ komunikativně. Kontakt: Keliš David, tel.: 603 498 466 (po - pá od 8:00 hod. - 16:00 hod.), e-mail: david.kelis@railbus.cz. Ověřeno dne 21.2.2018.. Pracoviště: Rail service s.r.o.., třída Míru, č.p. 1, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: David Keliš, +420 603 498 466.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 18 480 Kč

Ostatní pracovníci v dopravě a přepravě Operátor/ka informačního centra, pokladník výdejny jízdenek. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč, mzda max. 20160 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/ka informačního centra, pokladník výdejny jízdenek - vzdělání úplné střední všeobecné (gymnázium), střední odborné i vyšší, vhodné i pro absolventa. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu určitou 1 rok, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná, mimo turistickou sezonu jednosměnná, event. krátký - dlouhý týden. Nutná aktivní znalost anglického jazyka. Mzda 18.480,- - 20.160,-- Kč hrubého. Vhodné i pro OZP s 2. a 3. stupněm invalidity. Náplň práce: podávání turistických informací a informací o dopravě, prodej jízdenek, drobný prodej, administrativní práce.Zaměstnanecké výhody: cestovní náhrady, stravné. Kontakt: Keliš David, tel.: 603 498 466 (po - pá od 8:00 hod. - 16:00 hod.), e-mail: david.kelis@c-krumlov.cz. Ověřeno dne 21.2.2018.. Pracoviště: Rail service s.r.o.., třída Míru, č.p. 1, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: David Keliš, +420 603 498 466.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 500 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Pihlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda od 20.500,-- Kč hrubého. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: p. Tóth, tel.: 603 717 888, e-mail: ukukacku@centrum.cz. Ověřeno 14.3.2018.. Pracoviště: Mgr. lenka tóthová - pihlov, Pihlov, č.p. 96, 382 26 Horní Planá. Informace: Tóth, +420 603 717 888.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT