Nejméně čtyři stovky tun kamene spotřebuje stavba nového ostrůvku za Lazebnickým mostem v centru Českého Krumlova.

Ostrov měl v rámci protipovodňových úprav koryta Vltavy zmizet úplně, ale po loňských protestech veřejnosti se jej Povodí Vltavy rozhodlo přece jen ponechat na místě.

Stavba by měla začít během několika příštích dnů. Dlouho nebylo jasné, kdo ji zaplatí. Až se před nedávnem ozval sponzor, který nabídl materiál.

„Město Český Krumlov převezme 400 tun kamene jako sponzorský dar od firmy Kámen a písek,“ potvrdila v úterý mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Zbytek nákladů už se pak vejde do rozpočtu samotných protipovodňových opatření. Naplavený ostrov zabíral podle odborníků 15 až 22 procent profilu řeky, což nebyla zanedbatelná čísla. Ovšem otázky neustávají.

„V minulém roce byl několik měsíců odvážen vybagrovaný materiál včetně kamenů do Vyšného. Proč se na stavbu nepoužije ten?“ ptá se jeden z českokrumlovských občanů Karel Podruh. A není sám.

„Dno Vltavy se v těchto místech prohloubilo řádově o 70 až 100 centimetrů,“ odpověděl Deníku Martin Poláček, technický dozor z Povodí Vltavy.

„Ostrůvek by tím pádem ztratil svoji stabilitu. Ponecháme zde jeho jádro a po celém obvodu se opevní kamennou vrstvou o tloušťce nejméně šedesáti centimetrů.“

Pro tento účel se podle Poláčka vytěžené kameny použít nedají. „Na obložení ostrova potřebujeme kameny, které mají alespoň jednu stranu přiměřeně rovnou,“ shrnul v úterý Poláček.

A jak vnímají stavební práce lidé dnes? Vzhledem k blížící se oblevě spíše s napětím.

Majitel těsně vedle ostrova sousedící kavárny Piero Gelsomino očekává, jak vysoký bude konečný profil terasy, kterou využívali jeho návštěvníci. „Ta původní byla o třicet centimetrů vyšší. I tak mi sem několikrát vnikla voda a vyplavila mě,“ řekl Gelsomino.