V anketě, ve které na webu hlasovali čtenáři, byla desítka míst: kromě Vyšehradu (650 hlasů), stadionu (212 hlasů) a domu u silnice (177 ) např. také bývalé lázně v Linecké, areál letního kina, bývalá prádelna či bývalá jatka.


Nahrává se anketa ...

Podle ohlasů by ale čtenáři nominovali i další adepty: třeba Hornobránský rybník, která má sloužit jako letní koupaliště. „Velkou ostudou je stavba betonového monstra v místě bývalé firmy Jitona. Panorama historického města při příjezdu z Domoradice je zničeno,“ zněla další z výtek.

V anketě o „parník“ zvítězil hotel Vyšehrad, bývalá perla města od architekta Josefa Opatřila, žáka slavného funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse. Je z něj jedinečný výhled na město, od 90. let ale chátrá. Pamětníci dodnes vzpomínají na tamní taneční zábavy, koncerty nebo na mikulášské, na restauraci nebo na bar.

Sál a další prostory znovu ožily ke konci prosince. Ondřej Stejskal, jednatel společnosti Bregenz Invest, s. r. o. a zároveň stoprocentní vlastník nemovitosti, tam uspořádal návštěvní den pro veřejnost. Šanci se znovu podívat do bývalého hotelu využily stovky lidí.

Na podzim Ondřej Stejskal přiblížil své plány s hotelem. „Akcie jsme kupovali už v roce 2015, ale od té doby jsme vedli mnohé spory. Ty skončily v létě 2023 narovnáním. A první věcí, která předcházela realizaci narovnání, bylo to, že hotel opustí onu problematickou společnost, proto došlo k převodu na Bregenz Invest,“ přiblížil historii svého vlastnictví hotelu. „Na oko se může tedy zdát, že se nic nezměnilo, nicméně na listu vlastnictví byly blokace od policie i od soudu z důvodu nevyřešených sporů. My jsme převodem významně omezili možnost toho, aby se objevily nějaké pohledávky nebo to někdo napadl. Teď se cítíme komfortně a bezpečně.“

„Kdybychom z něj chtěli udělat pětihvězdičkový hotel, jsou tam nedostatečné prostory. Pokoje jsou malé, nejsou v nich koupelny… Pokud bychom je zvětšili, neměli bychom zase kapacitu autobusu, je to složité rozhodování,“ popsal jednu z možností. Finální rozhodnutí by mělo podle majitele přijít během několika měsíců. Jednou z možností je i prodej.

Hotel Vyšehrad v září 2023. Keramická mozaika od sochaře Petra Svobody v sále restaurace.Hotel Vyšehrad v září 2023. Keramická mozaika od sochaře Petra Svobody v sále restaurace.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Záchrana čeká, pokud se vše zadaří, unikátní keramickou mozaiku v sálu restaurace od sochaře Petra Svobody.

Co se týká zimního stadionu, který je majetkem města a jemuž po pětadvaceti letech od stavby zastřešení dodnes chybí kompletní opláštění, oprava nebo přestavba je podle informací, které zazněly na posledním zastupitelstvu, ještě na roky. „S vedením HC Slavoj jsem navštívil zimní stadion v Telči. Máme nějaké dvě cesty, ale chtěli bychom na tyto strategické investice udělat nějaké širší jednání. Přesah je minimálně před jedno, dvě volební období a rádi bychom to konzultovali s opozicí,“ zmínil místostarosta Dalibor Uhlíř.

Do ankety byl zařazen i komplex zatím neopravených domů v bývalé prádelně a čistírně v Hradební ulici. Ten je v majetku Českokrumlovského rozvojového fondu a na plány, co s ním bude dál, přišla řeč také na lednovém zastupitelstvu města. „Počítáme tam s multifunkčním objektem, zjednodušeně řečeno by šlo o koncertní sál se zázemím, víc k tomu ale zatím není co říct,“ nastínil jednatel ČKRF Jan Sommer. „Měli jsme jedno nebo dvě jednání s nájemci, spolkem Prádelna, kteří nechtějí využívat celý objekt, ale zhruba to, co mají teď.“