Děsivější ráno Michal Diorka z Velešína nezažil. Když poté, co v sobotu v šest hodin po zazvonění zvonku otevřel dveře, stáli v nich policisté. Přišli mu říct, že jeho 21letého syna, rovněž Michala, našli dvě hodiny předtím asi čtyři sta metrů od domu ležet na silnici v kaluži krve.

„Syn prý byl nalezen ve stavu klinické smrti. V tu chvíli jsem si myslel, že jde o špatný vtip. Byl jsem jako zpráskaný pes,“ vzpomíná Michal Diorka. „Když mi pak lékaři z ARO, kde Michal dodnes ve vážném stavu leží, říkali, jaká všechna zranění utrpěl, ani jsem to nechtěl poslouchat. Je hrozné, co se stalo, zvláště takový kousek od domu. Vždyť stačila chvíle a Míša mohl být v pořádku doma,“ doplňuje.

Zranění Michal utrpěl zřejmé poté, co jej srazilo auto. Z místa nehody však řidič chladnokrevně ujel, aniž by on anebo někdo z posádky vozu mladíkovi bezvládně ležícímu v tratolišti krve pomohl.

„Syn šel asi ve tři hodiny z baru u autobusového nádraží a rozhodně nebyl střízlivý. I proto si myslím, že ten, kdo ho srazil, mu jistě neublížil úmyslně. Ale nemůžu pochopit, proč tam Míšu nechal ležet bez pomoci jako zvíře,“ krčí rameny Michal Diorka.

Podle zranění, která mladý muž utrpěl, prý musel náraz přijít rovnou do horní poloviny těla. „Nohy má totiž zdravé. Je proto možné, že na silnici klečel nebo třeba i ležel,“ myslí si Michal Diorka a podotýká, že velešínská ulice V Úvoze, kde se nehoda stala, je málo frekventovaná ve dne, natož v noci, kdy jeho syna kdosi srazil.

Za záchranu Michala patří kromě zdravotníků dík také Karlu Čížkovi z Velešína a jeho dcerám Báře a Marii. „Ti Míšu našli a postarali se o něj až do příjezdu sanitky,“ je vděčný Michal Diorka starší.

Do vyšetřování nehody se kromě policie zapojili také členové velešínského sboru dobrovolných hasičů, mezi něž Michal Diorka mladší patří, a to pod vedením Martina Smolíka. „Snažíme se chytit jakékoliv stopy, která by mohla policii pomoci zmapovat Michalovu cestu z baru u autobusového nádraží do ulice V Úvoze. Uvítáme proto postřehy všech, kteří Michala v noci z pátku na sobotu viděli anebo zaregistrovali v inkriminovaných místech cokoliv podezřelého,“ vyzývá Martin Smolík.

Michal Diorka starší oceňuje, že policie teď pro vypátrání pachatele, který jeho synovi ublížil, dělá maximum. Zároveň jej ale mrzí, že podle jeho zjištění tomu tak nebylo už od chvíle, kdy byl těžce zraněný Michal v ulici V Úvoze nalezen.

„Mám třeba poznatky, že policisté hned tu noc z pátka na sobotu neoslovili lidi v ulici, kteří by mohli celou nehodu vidět na vlastní oči. Podobných kroků, které se z mého laického pohledu mohou jevit jako pochybení, bylo ale více. Přijde mi, že policisté měli už od začátku vést vyšetřování důkladněji, více systematicky. Tím ale nezpochybňuji práci jednotlivců, vidím v tom spíše chybu celého systému nebo špatné nastavení pravidel, jimiž se policisté při práci musejí řídit,“ uvažuje Michal Diorka.

„To, že policie podle mého názoru nefunguje tak, jak má, může vést ke stavu, že si jí obyčejný člověk přestane vážit. Ale není to chyba samotných policistů. Spíše ostuda těch, kteří jejich práci řídí. Možná i naší vlády,“ podotýká Michal Diorka.

Napadat práci policie však podle českokrumlovské policejní mluvčí Michaely Pavlíčkové není na místě. „To, že je otec mladíka, kterého srazilo auto, z celé situace nešťastný a že by rád věděl, kdo jeho synovi ublížil, je pochopitelné. Případem se ale od počátku intenzivně zabývají dopravní policisté, policisté všech obvodních oddělení na Českokrumlovsku a také kriminalisté a dělají všechno pro to, aby byl pachatel dopaden a aby za své činy pykal,“ ujišťuje Michaela Pavlíčková.

V současné chvíli podle ní policisté prověřují informace, které by měly pomoci k objasnění případu, konkrétní postupy vyšetřování však z taktického důvodu sdělovat nelze.

V brzké dopadení pachatele doufá i Michal Diorka starší. „Míšovi to zdraví nevrátí. Ale aspoň bych možná pochopil, proč a jak se to všechno stalo,“ říká a dodává: „Pořád věřím, že se pachatel či pachatelé přihlásí sami. Vždyť tím, že nadále zůstávají v anonymitě, se z nich v podstatě stali vrazi.“

Výzva policie

Policisté hledají svědky zmíněné nehody, která se stala v sobotu před půl čtvrtou ráno ve velešínské ulici V Úvoze. Všichni, kdo by mohli cokoliv říci k pohybu mladíka, jenž utrpěl vážná zranění, ale i k samotné nehodě nebo vozidlu, které ji způsobilo, ať se ohlásí na nejbližší policejní služebně, lince 158 nebo ať zavolají přímo dopravním policistům na telefonní číslo 974 232 253, kde je i záznamník. „Za pomoc při dopadení motoristy, který nechal zraněného mladíka ležet bez pomoci na silnici, policisté předem děkují,“ sdělila tisková mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.“