VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevření městského parku se zatím odkládá

Český Krumlov –Po rekonstrukci českokrumlovského parku zůstalo poškozenoněkolik desítek stromů a práce ještě nejsou zdaleka hotové

19.8.2011 3
SDÍLEJ:

Městský park v Českém Krumlově byl celé léto uzavřený.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Od prvních srpnových dnů už měl být, podle původních zpráv českokrumlovské radnice, přístupný nově zrekonstruovaný městský park veřejnosti. Zatím v takzvaném režimu předčasného užívání. Nestalo se tak.

Ale neznamená to, že se v něm nepohybují lidé. Stačí chvíli procházet kolem bytelného plotu a bran a kolemjdoucí uvnitř uvidí nejen pracovníky specializované firmy pracující na dodělávkách. Běžně tu chodívají například vodáci sjíždějící Vltavu.

Vystupují z lodí naproti Hotelu Růže, přelézají nízké zábradlí, zkušeně se prosmyknou kolem uzamčené brány, obejdou zeď končící půl metru od břehu řeky, prohlédnou si jez a tou samou cestou se vracejí zpět do lodí a na řeku. A to není zdaleka vše. Během posledních týdnů se také už podařilo vandalům poničit pět lamp osvětlujících nově upravené cesty.

„Proč není park otevřený veřejnosti? Já nevím. My jsme park předali městu druhého července předávacím protokolem,“ potvrdil Deníku Zdeněk Novák, ředitel specializované firmy, která na rekonstrukci pracovala.

A zároveň dodal: „V zápisu o předání stavby byly konstatovány některé vady, nedodělky, byl stanoven termín pro jejich odstranění. Ten byl dodržen s výjimkou jedné věci, prostoru mezi cestou od vstupní brány z prostoru parkoviště k dětskému hřišti. To je velký prostor, kde jsou špatné sklonové a odtokové poměry. Vzhledem k deštivému počasí nebylo práce možné dokončit.“

Firmě tedy nezbývalo, než kvůli neustálým dešťům pracovat po etapách. Definitivním termínem pro doladění tohoto prostoru je konec tohoto týdne. Ovšem opět bude záležet na rozmarech letošního letního počasí, protože zemina pod trávou místy připomíná spíše bažinu.
Věcí nedotažených v Českém Krumlově do konce je více.

Například kamerový systém, který by měl bdít nad bezpečností návštěvníků i samotného inventáře parku, zatím není napojen na žádný monitor, u kterého by někdo seděl a prostor hlídal.

„Park není dokončen. Ukázalo se, že jeho uvedení do předčasného užívání není vhodné,“ konstatoval k situaci starosta Českého Krumlova Dalibor Carda s odůvodněním, že pokud by se park veřejnosti otevřel ještě před dokončením posledních prací, mohlo by se to setkat i s kritikou samotných návštěvníků na adresu města.

Kritika ze strany Městského úřadu se také chystá směrem k provedení samotných prací. „V parku je po rekonstrukci zásadně poškozeno několik desítek stromů,“ potvrdila deníku Vlasta Horáková, vedoucí českokrumlovského odboru životního prostředí. Těžká i lehká technika poškodila během navážky materiálu i bagrování jak jejich kmeny a mízní systémy, tak dokonce i hlavní větve. Podle dostupných informací tak následky rekonstrukce parku ponese čtyřicet stromů. Odbor životního prostředí v tuto chvíli shromažďuje fotodokumentaci chystá s firmou zahájit správní řízení, které by mělo vyústit pravděpodobně v udělení pokuty.

„O žádné pokutě nevím, nebylo s námi zahájeno žádné správní řízení, žádnou pokutu nám nemůže dát nikdo, pokud není tato možnost uvedena ve smlouvě. A to není,“ dodal ředitel dodavatelské firmy Zdeněk Novák.

Cena úprav parku není zanedbatelná. Podle původních zpráv radnice získalo město už skoro před třemi lety na projekt první etapy stavební úpravy městského parku a jižních teras dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, který je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. Celkové náklady projektu byly odhadnuty téměř na 21 milionů korun. Finanční spolupodíl města má dosáhnout sedmi a půl procenta celkové částky. Po úpravách projektu by ale výsledná cena měla být údajně daleko nižší. Výsledná cifra se zatím zastavila lehce nad deset miliony korun. Ovšem není konečná, protože podle starosty Cardy bude nutné ještě některé věci doprojektovat a na místě pak finálně doupravit.

„Ze současné situace rozhodně žádnou radost nemám,“ potvrdil včera Dalibor Carda s tím, že snahou všech bude zpřístupnit park od měsíce září.

Autor: Zdeněk Zajíček

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mobilheim nedaleko Dobešic, kde byl zavražděn manželský pár.
16

Policie má podezřelé z dvojnásobné vraždy. Zadrželi je v cizině

Pohled na restaurování fresek na domě 517.
7

Dvě slavonická stavení se uchází o titul Památky roku

Bitvu s Vimperkem rozhodl drtivý finiš medvědů

Český Krumlov – Až předposlední lednovou neděli sehráli hokejisté krumlovského Slavoje první letošní domácí utkání krajské ligy.

Za 50milionový podvod mohou sedět až 10 let

České Budějovice - Pět osob je podezřelých z podvodného vylákání dotace Regionálního operačního programu Jihozápad.

OBRAZEM: První letošní domácí zápas a výhra Slavoje

Český Krumlov – Hokejisté krumlovského Slavoje v prvním letošním vystoupení před svými fanoušky hostili tradičního rivala z Vimperka.

Divizní Velešín za svými stoly skalpoval suveréna ze Strakonic

Českokrumlovsko - V prvních týdnech nového kalendářního roku se rozběhla druhá polovina stolně tenisové sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>