Nákladné přístrojeDva nové lineární urychlovače přišly na 220 milionů korun. 85 % nákladů pokryjí prostředky EU, zbylé peníze investovala nemocnice z vlastních zdrojů.

Jak vysvětluje primář onkologického oddělení Václav Janovský, zařízení umožní další kvalitativní i kvantitativní posun v léčbě. Jeho největší devizou je, že dosahuje při ozařování výjimečné mechanické přesnosti. „Přístroje, které se řadí mezi nejmodernější urychlovače na světě, disponují dokonalejším systémem ozařování. Kromě přesného zasažení cílového objemu také nabízí průběžnou úpravu ozařovací polohy pacienta podle jeho anatomických poměrů, minimalizaci dávkového zatížení zdravých tkání a zajištění optimální dávky do cílového objemu v co nejkratším čase," vyzdvihuje výhody.

Podle místopředsedy představenstva a ředitele úseků chirurgických a ostatních zdravotnických oborů nemocnice Jaroslava Nováka je největší předností lineárních urychlovačů nové generace jejich větší univerzálnost. „Lze je použít v širším spektru indikací léčby zářením, zvláště pak tam, kde je potřebné maximálně ochránit okolní zdravé tkáně. Další výhodou je i to, že urychlovače jsou mezi sebou vzájemně zastupitelné, při poruše či servisu je pacient ozářen na druhém urychlovači, beze změn ozařovacího plánu a parametrů ozáření," zmínil.

Onkologické centrum má novou tvář

Zásadní proměnu má za sebou komplexní onkologické centrum českobudějovické nemocnice. Ta tu zmodernizovala přístrojové vybavení, ale v rámci rekonstrukce celého centrálního pavilonu nemocnice i samotné prostory oddělení.

„Péče o pacienty je nyní soustředěna na jednom místě, jsou zde umístěny zmodernizované ozařovny, nové urychlovače, recepce, čekárna pro pacienty a tři ambulance. Celé pracoviště je vybaveno novým technickým zařízením včetně nejmodernější výpočetní techniky," zdůraznil předseda představenstva nemocnice Břetislav Shon.

K ozařování pacientů s nádorovým onemocněním nyní pracoviště disponuje dvěma novými lineárními urychlovači, jedním RTG ozařovačem a jedním ozařovačem pro brachyterapii.

Zejména díky novým lineárním urychlovačům dozná poskytovaná péče o pacienty s nádorovým onemocněním dalšího vylepšení. Podle primáře onkologického oddělení Václava Janovského dokáží například generovat záření o vysoké energii, které dobře proniká i k hlouběji uloženým nádorům a méně poškozuje okolní tkáně. Lékaři také budou moci ozářit tkáně s přesností na desetiny milimetru. Nové přístroje poskytují i vyšší úroveň radiační ochrany. „Výhoda lineárního urychlovače je také v tom, že dokáže zkrátit ozařovací čas," doplňuje MUDr. Václav Janovský.