Studování jasně daných postupů a receptur není zapotřebí. Při tvoření z doudlebského pečiva se uplatní jen šikovné ruce a především fantazie. Své o tom ví Ivana Wolková z Českých Budějovic, jež své výtvory z doudlebského pečiva, které lahodí zraku i chuťovým buňkám, jezdí každoročně před Velikonocemi představovat návštěvníkům českokrumlovské R Galerie.

„Je to klasické kynuté těsto, jako na buchty. Jen trochu hustější,“ popsala Ivana Wolková, jež z těsta uhněteného podle tradiční receptury tvoří jidáše ve tvaru stočeného provazu, ale také například zajíčky.

„Jejich tvar jsem si vymyslela sama na základě poptávky zákazníků. Například pro Němce je to jeden ze symbolů Velikonoc, a tak se po nich vždy jen zapráší,“ zasmála se Ivana Wolková.

Doudlebské pečivo však není typické jen pro svátky jara, ale hodí se i na vánoční tabuli. „To zase peču Mikuláše, čerty anebo vánoční vrkoče,“ podotkla zručná pekařka a výtvarnice.

Toto nasládlé pečivo, které se zdobí jen hřebíčkem, jenž na jednotlivých postavičkách symbolizuje nejčastěji oči, anebo například mákem, je na Doudlebsku vyhlášenou pochoutkou takřka odnepaměti.

„Z tohoto těsta se pekly nejen jidáše, velikonoční a vánoční vrkoče anebo různá zvířátka, ale také například velké svatební koláče,“ vyjmenovala Ivana Wolková.

Sama s pečením začala asi před čtyřiceti lety. „Naučila jsem se to sama. Chtěla jsem tvořit z keramiky, ale na kýženou uměleckou školu jsem se bohužel nedostala, a tak nejblížší hlíně se mi jevilo těsto,“ vylíčila Ivana Wolková. Že i při pečení může naplno uplatnit své umělecké nadání, dokázala hned vzápětí: „Z těsta na doudlebské pečivo jde udělat opravdu cokoliv. Jednou jsem z něj pletla dokonce košíček.“

Doudlebské pečivo však není jen sladká pochoutka, ale sloužit může rovněž coby vkusná dekorace. „Tak to dělá moje kamarádka; vždy jí upeču nějaký tvar a ona si jej pak vystaví v kuchyni,“ potvrdila Ivana Wolková. Upozornila však, že pokud pečivo chceme jen pro parádu, je dobré jej nastříkat například biolitem, aby si na něm nesmlsnul někdo místo nás.