Ty se již v regionu vyskytují a jejich účinnost potvrdil jednatel okresního českokrumlovského mysliveckého spolku Josef Amcha: „Například v Bujanově, kde jsme ohradníky instalovali v délce zhruba čtyř kilometrů, uhynulo před instalací ročně 12 až 13 kusů zvěře. V poslední době to byly dva kusy."

Členové mysliveckých sdružení už tak optimističtí nejsou a shodují se na tom, že postupem času si zvěř na pachové ohradníky zvyká a účinnost ohradníků klesá. Jan Stejskal, předseda sdružení v Netřebicích, uvádí: „Ze začátku měly pachové ohradníky účinnost až 80 procent, ale ta se časem snižovala. Taky záleží na tom, kam jde vítr. Když jde vítr směrem na silnici a ne proti zvěři, tak ohradník nepůsobí."

Nejefektivnější by byla kombinace pachových zábran a odrazek. Zvěř tak dostává dva podněty, které ji varují před nebezpečím a ve většině případů uteče. Ke srážkám se zvěří dochází nejčastěji v době říje srnčí zvěře, tedy na přelomu července a srpna. Jan Stejskal upozorňuje, že zvěř přechází silnice hlavně z večera a z rána. „V tuto dobu je třeba sledovat kraje silnice, protože hrozí největší nebezpečí," říká.

Další faktor, který ovlivňuje pohyb zvěře na vozovce, je, kde je jaká pastva. Pozor si je třeba dát převážně na silnicích, které lemují pole třeba s řepkou či kukuřicí. Josef Amcha doplňuje, na jakou zvěř ohradníky platí: „Pachové ohradníky jsou určeny hlavně pro spárkatou zvěř, pro vysokou, tedy pro jeleny a pro srnčí. Na ohradníky méně reaguje černá zvěř."

O pachové ohradníky se starají myslivci, do jejichž úseku daná oblast spadá. První dávka pachu vydrží v pěně zhruba dva měsíce. „Potom se do pěny fouká ještě koncentrát. To vydrží další dva až tři měsíce," popisuje Josef Amcha. „Za rok se to dělá tedy čtyřikrát, a to nejvíc na jaře a na podzim, kdy se pohybuje zvěř nejvíc. Pach je pořád stejný," uzavírá.

Kde pachové ohradníky jsou? Vidět je můžete kolem silnice E55 ve směru z Velešína na Dolní Dvořiště. Dále od křižovatky na Rožmitál na Šumavě v úseku k železničnímu přejezdu. Z Kaplice Nádraží jsou ohradníky rozmístěné cestou do Českého Krumlova přes Chabičovice a setkat se s nimi můžete i na cestě z Křemže do Holubova. O další pachové ohradníky se přihlásila myslivecká sdružení z Rožmitálu na Šumavě, Horní Plané, Kaplice, Přísečné, Zubčic, Soběnova, Skoronic, Černé v Pošumaví a Bujanova.