Pádu mladého muže z morového sloupu kašny na českokrumlovském náměstí Svornosti mohli minulou sobotu během Slavností pětilisté růže pořadatelé zabránit. Vyznívají tak alespoň reakce očitých svědkyň neštěstí, které se redakci Deníku nyní ozvaly. „Po bitvě je každý generál,“ okomentoval jejich názory velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal.

„Ten kluk byl opilý, čímž se také nahlas chlubil, a křičel, že na kašnu vyleze,“ popisovala chvíle, které předcházely osudnému okamžiku, Martina Stropková z Českých Budějovic. Podle ní na sebe mladík, jenž je nyní s vážnými zraněními hospitalizován v českobudějovické nemonici, strhával pozornost celého náměstí ještě předtím, než začal šplhat na kašnu. „Člověk by řekl, že ten kluk má, co chtěl, ale kdyby na místě byl někdo z policie nebo pořadatelé, nemuselo se to stát,“ myslí si Martina Stropková.

K jejímu názoru se přiklonila i další čtenářka Lenka Fuchsová. „Náměstí hlídají dvě kamery, koná se akce, kde se dá předpokládat, že se může něco přihodit, ale policista nebo pořadatel tam v tu dobu nebyl ani jeden,“ uvedla.

Podle Jana Šítala však strážníci kolem půl osmé večer, kdy se neštěstí stalo, na náměstí být nemohli. „Po sedmé hodině jsem dvě hlídky poslal do městského parku a na bránu v Linecké ulici, kde zasahovali u značně opilého mladíka, který uvedl, že je epileptik. Druhá hlídka prověřovala oznámení o narušování veřejného pořádku a třetí hlídka byla vyslána do pivovarských zahrad, kde byl velký shluk návštěvníků,“ vysvětlil velitel strážníků.

Dohledová kamera prý na kašnu zamířila ihned poté, co o neštěstí informoval stálou službu městské policie strážník, jenž zrovna nebyl ve službě, ale tragédii viděl. „Pokud v tomto někdo hledá pochybení policie, nemohu s tím souhlasit,“ dodal rozhodně Jan Šítal.Pořadatelům Slavností pětilisté růže i strážníkům vyčítají očité svědkyně neštěstí, že měli dost času na to, aby tragédii zabránili.

„Na kluka, který na kašnu lezl, koukala půlka náměstí jistě pět minut. Za dobrý výkon lze pochválit jedině záchranku, která dorazila opravdu hodně rychle. Ale pořadatelům palec dolů, protože tomuhle neštěstí se zabránit dalo,“ míní Lenka Fuchsová. Jak podotkla další očitá svědkyně události Martina Stropková, zdravotníci Červeného kříže se na místo dostavili do deseti minut poté, co se muž z kašny zřítil.

I na výtku Lenky Fuchsové má velitel strážníků Jan Šítal odpověď. „Proč lidé, kteří počínání muže přihlíželi, nezavolali pořadatele nebo policii? Pořadatelé na náměstí byli po celou dobu slavností, což mohu potvrdit. Jejich úkol jim ale nezávidím, mít přehled o tisícihlavém davu na malé ploše není vůbec lehké,“ řekl Jan Šítal. Čtenářka Martina Stropková je ovšem opačného názoru: „Náměstí není až tak veliké, aby se nedalo uhlídat.“

Podle Jana Vozábala, ředitele Městského divadla v Českém Krumlově, které slavnosti organizovalo, bylo pořadatelské zabezpečení standardní. „Pořadatelská služba byla zastoupena u jeviště před radnicí v počtu šesti osob, stálá služba Českého červeného kříže na radnici byla dvoučlenná. Sloužila také tříčlenná hasičská hlídka, stálá služba městské policie a pěší hlídka strážníků,“ vyjmenoval Jan Vozábal.

Doplnil, že nikdo ze zmíněných pořadatelů bohužel v inkriminovanou dobu v blízkosti kašny nebyl. „Nicméně ihned po pádu muže se rozběhl záchranný postup, který byl rychlý a účinný. Podíleli se na něm členové Červeného kříže, záchranné služby i hasičského záchranného sboru,“ doplnil Jan Vozábal.
Ten se podle svých slov nechce zříkat odpovědnosti za celou akci včetně pořadatelského zajištění.

„Pořadatelská služba a bezpečnostní složky však nemohly být všude, ale je pravda, že u nebezpečného místa, jakým kašna zřejmě je, být mohly. I když je uzamčená, má poměrně vysoké zábradlí, je ohraničena ze tří stran bazénem a vylézt na ni je zřejmě docela obtížné,“ zauvažoval Jan Vozábal.

Příště jinak?

Doplnil, že pokud by se ale taková logika použila na celé město, musela by ostraha stát u každé kašny, mostu nebo schodů, protože i tam mohlo dojít k úrazu.

Podle Jana Šítala udělali jeho kolegové pro zajištění bezpečnosti návštěvníků letošních Slavností pětilisté růže maximum. „Doufám, že se příští slavnosti nezmění v akci, kdy každý podezřelý bude sledován ostřížím zrakem pořadatele nebo strážníka a veškerá odpovědnost jedince bude svěřena do rukou těchto institucí,“ dodal velitel strážníků.

Jeho přání však možná zůstane nevyslyšeno. Tedy alespoň podle mnohoznačného dovětku Jana Vozábala: „Hořkou zkušenost z letošních Slavností pětilisté růže zohledníme při organizování dalších akcí na náměstí Svornosti,“ slíbil.

Mohli pořadatelé a strážníci pádu muže zabránit?

Jaroslav Vomáčka, Český Krumlov
Já myslím, že strážníci jsou vždy tam, kde nemají být, a nejsou tam, kde by měli být – a to i během slavností. Mezi lidmi jsem viděl hlavně jako pořadatele brigádníky ve věku kolem 18 let, a ti toho moc pochopitelně nesvedou. Zabránit takovýmhle případům je tedy hlavně na strážnících.

Marek Kotlár, Český Krumlov
Určitě se tomu dalo zabránit. Když je dost lidí, aby stáli u vstupů na slavnosti, kde vybírají takové peníze, proč by nemohli stát u kašny. Město si mělo vytýčit záchytné body, kde hrozí největší nebezpečí úrazů a tam by měl pořád někdo hlídat. A ne že chodí po městě čtyři strážníci. Co kdyby někdo na kašnu lezl proto, aby tu památku poničil? Podle mě z 95 procent za to můžou strážníci a z pěti procent ten opilec, co na kašnu lezl.

Alena Dvořáková, Větřní
Určitě ne. Protože ožralí tam nemají co lézt. A to má každý vědět. Lezli tam tedy na vlastní nebezpečí. Každý ručí sám za sebe. To by u té kašny musel někdo stát pořád a hlídat ji. Jenomže strážníci nemají na starosti jenom kašnu, musí hlídat i jiná místa ve městě.

Eva Malinová, Pelhřimov, na sezonu v Českém Krumlově
Uhlídat se to určitě nedá. Vždyť člověk pomalu neuhlídá ani vlastní děti, natož cizí lidi. Zvládnout vše uhlídat se nedá v takovém blázinci. A strážníci mají spoustu práce i jinde. Ten člověk byl ožralý, tak není co řešit.