Řeka Vltava a především příznivci nových netradičních sportů se dočkali přírůstku, který do České republiky dorazil z Havaje a Austrálie. Takzvaných pádlovacích surfů.

Tato nová disciplína se vyvinula z klasických příbojových surfových plováků upravených pro použití s pádlem. Nový sport byl v průběhu posledních let modifikován pro použití na hladké vodě a dále pro použití na sjezdy řek. A má úspěch v Evropě.

„Například v Anglii se stal tento sport velice módní a prkna už tam kupuje skoro každý,“ okomentoval situaci závodní kanoista Jan Veber. Právě on, dále pak i závodní windsurfer Patrik Hrdina a univerzální sportsmen a zároveň starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek se v předchozích dnech stali prvními paddleboardisty, kteří si vyzkoušeli, co tato novinka obnáší.

„Zdeněk byl nakonec úplně první, kdo sjel šlajsnu v Rožmberku. A navíc hned první pokus byl bez pádu. Druhý sice už ne, ale bez pádu to zatím nikdo jiný do dnešního dne nedal. To, že jsme sjeli i slalomovou trať pod Herbertovem, to už je celkem samozřejmé,“ popsal Deníku v pátek své první zkušenosti Jan Veber.

Paddleboard přivezl na Lipno Patrik Hrdina. „To je jeden z našich nejlepších windsurfgerů všech dob, mimochodem, druhý na olympiádě,“ doplnil Jan Veber. „Přivezl novinku přímo z Austrálie, kde už to běží asi pět let. Vyzkoušeli jsme ji a myslíme si, že se to ujme, protože každý, kdo si to půjčí, je nadšený.“

Výhod skýtá plovák několik. Pádlař na prkně stojí, takže vidí po okolí více než z lodi. Ze sportovního hlediska přináší posilování celého těla. Pracovat musí ruce, nohy, záda, ale například i hýžďové svaly.

Vzhledem k tomu, že takřka stejná parta před lety iniciovala na Lipně první závody dračích lodí, ze kterých se stal postupně fenomén a masová regionální zábava, pak také podle Vebera doufají, že se podobným způsobem ujme i pádlovací surf. Ten je si možné od těchto dnů k vyzkoušení na lipenské loděnici zapůjčit.