Tento víkend tato akce vrcholí, protože se k projektu připojí také Národní památkový ústav (NPÚ). Na Krumlovsku tak můžete vyrazit například do zlatokorunského kláštera, na hrad Rožmberk či na českokrumlovský zámek. „Součástí speciální nabídky jsou běžně nepřístupné prostory, mimořádné prohlídkové okruhy a další doprovodné akce, ale také didaktické programy pro školy," říká mluvčí NPÚ v Českých Budějovicích Jitka Skořepová.

Na všech památkových objektech kromě státního hradu a zámku Český Krumlov bude platit takzvaná reciproční vstupenka. „Každý, kdo vstupenkou doloží, že dne 15. září nebo 16. září navštívil jeden z památkových objektů ve správě NPÚ v Českých Budějovicích, bude mít vstup na jednu z prohlídkových tras dalšího památkového objektu ve správě NPÚ v Českých Budějovicích zdarma," vysvětlila princip reciproční vstupenky Jitka Skořepová.

Státní hrad a zámek Český Krumlov zdarma zpřístupní Letohrádek Bellarie, vyhlídkové terasy Horské zahrady či konírnu s expozicí dopravních prostředků. Zlatá Koruna pak celou druhou prohlídkovou trasu.
Veliké zvýhodnění bylo připraveno pro obyvatele Rožmberka. Ti mohou na místní  hrad vyrazit úplně zdarma. Stejný systém funguje tradičně i ve Zlaté Koruně. Památkáři se tak snaží každoročně přilákat místní na památky, u nichž žijí, ale často je paradoxně ještě nenavštívili.