Zřejmě prvními, kdo v regionu zareagovali na smrt posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla, byli Kapličtí. V budově historické radnice na náměstí totiž hned ráno vystavili kondolenční knihu, do níž lidé mohou zapisovat své projevy soustrasti.

"Dali jsme tak oficiální punc spontánním reakcí místních obyvatel, kteří už včera a dnes časně ráno zapalovali před radnicí za zesnulého Václava Havla svíčky," uvedl v pondělí dopoledne tajemník Městského úřadu v Kaplici Václav Malík. Doplnil, že u kondolenční knihy je vystavena fotografie exprezidenta a také květina, na radnici pak visí česká státní vlajka na půl žerdi.

"O tom, že je možné podepsat se do kondolenční knihy, jsme občany informovali městským rozhlasem," podotkl Václav Malík.

Jinde v regionu zatím zřejmě kondolenční knihy nevystavili. V Českém Krumlově listiny zřejmě umístí do infocentra na náměstí Svornosti, ale zatím o tom není definitivně rozhodnuto, Velešínští ani Hornoplánští o vystavení knih neuvažují. Vyšebrodští prozatím váhají.

V Českých Budějovicích je kondolenční kniha k dispozici v hlavní budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v ulici U Zimního stadionu, a to denně až do konce toho týdne vždy do 17 hodin.

Je kondolenční kniha vystavena i ve vaší obci? Uctíváte památku Václava Havla v místě vašeho bydliště zapalováním svíček či jinou formou? Dejte nám o tom vědět v diskusi u článku nebo e-mailem na adresu redakce.ceskokrumlovsky@denik.cz. Děkujeme.