Přes pět tisíc lidí od čtvrtka do pondělí navštívilo nejznámější památku na Českobudějovicku, Státní zámek Hluboká. „Obrovský vliv mělo fantastické počasí,“ poukazuje kastelán Martin Slaba na důležitého spolupracovníka. Nejúspěšnější byla sobota. „Přišlo bezmála 1700 lidí,“ zmínil kastelán s tím, že otevřena byla hlavní prohlídková trasa a také věž. Věž bude otevřena v dubnu o víkendech, pokud bude hezké počasí. V květnu při pěkném počasí už také v týdnu. Prohlídky zámku jsou možné nyní po celý týden mimo pondělky, v hlavní letní sezóně bude otevřeno každý den. Zhruba dorazilo od čtvrtka do pondělí na prohlídky 5100 turistů, převažovali ti domácí.

close Státní zámek Hluboká navštívilo při zahájení sezóny za pět dnů přes pět tisíc lidí. info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Státní zámek Hluboká navštívilo při zahájení sezóny za pět dnů přes pět tisíc lidí.

V hlubockém zámku mají i v zimních měsících otevřenou jednu vedlejší trasu, a mohou proto hodnotit návštěvnost za začátek roku. „Vidíme nárůst, návštěvnost je lepší o deset procent,“ srovnává Martin Slaba s loňskem. Ale s tím, že velikonoční zájem turistů se dá poměřovat těžko, protože vloni byly Velikonoce později a na jaře rozhoduje každý týden. Čím teplejší a hezčí počasí panuje, tím větší zájem je o návštěvu památek už na začátku sezóny.

Do tvrze za sklem

První turisty přivítali o Velikonocích také na tvrzi Žumberk, která patří pod Jihočeské muzeum. „Otevírali jsme jenom na svátky, od pátku do pondělí. Návštěvníků bylo relativně dost,“ zmínil kastelán Roman Josefík a doplnil, že v dubnu má tvrz otevřeno o víkendech. Od května to bude celý týden kromě pondělí. Vedle lidového malovaného nábytku nabízí v Žumberku zajímavou expozici Novohradského skla, která byla nově vytvořena před dvěma lety. „Pro srovnání je tam i sklo šumavské,“ zve zájemce Roman Josefík.

close Tvrz Žumberk u Nových Hradů je bývalé panské sídlo ve vsi Žumberk u obce Žár v okrese České Budějovice. Pochází ze 13.století, je přístupné veřejností a sídlí zde pobočka Jihočeského muzea. info Zdroj: Deník / Jaroslav Sýbek zoom_in Tvrz Žumberk u Nových Hradů je bývalé panské sídlo. Pochází ze 13. století, je přístupné veřejnosti a sídlí zde pobočka Jihočeského muzea.

Letošní zajímavostí bude v Žumberku oslava výročí otevření tvrze po velké opravě v roce 1974, což bude 1. května už 50 let. „Připomeneme to výstavou zachovalých tehdejších dekorativních doplňků, většinou kovových,“ dodal Roman Josefík.

V Ohradě společně se zoo

Spokojeni jsou s počty příchozích při otevření také v hlubockém loveckém zámku Ohrada, kde sídlí pobočka Národního zemědělského muzea. Projevila se i spolupráce se sousedy. „Měli jsme společnou akci se zoologickou zahradou,“ říká ředitel Ohrady Václav Kinský, bývalý kurátor, který vede muzeum od loňského roku. Část programu se tak odehrávala na nádvoří muzea. „Doufám, že nám to vydrží,“ komentoval výbornou návštěvnost Václav Kinský. Doplnil, že v dubnu má Ohrada otevřeno zatím o víkendech, v květnu to bude kromě pondělí celý týden.

close Rybářský den na zámku Ohrada. info Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová zoom_in Interiér zámku Ohrada.

Novou výstavou je v muzeu expozice Kapr, člověk a krajina – o rybách a rybářích. „Ukazuje, jak proměnil krajinu chov kapra a co by ještě kapr mohl přinášet,“ uvedl k výstavě Václav Kinský. Připojil, že použité jsou i letecké snímky pořízené z rogala, které ilustrují, jak území proměnily rybniční soustavy. Návštěvníci se mohou těšit i na vzácné knihy z muzejních fondů nebo kuchařky, když je tématem výstavy kapr.

Obrazy vedle akvárií

S vodami a lesy je spojena také výstava Miloslava Frantála – Obrazy z lesních a vodních světů. Jihočeský kreslíř a výtvarník Miloslav Frantál představuje v chodbě v přízemí vedle velkých akvárií své básnické vidění detailů života pod i nad hladinou a skrytých lesních zákoutí. Kromě kreseb tužkou či pastelem se věnuje také akvarelům.  close Rybářský den na zámku Ohrada. info Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová zoom_in Z expozice zámku Ohrada.

V Malé galerii Ohrada lze vidět tvorbu dalšího Jihočecha. Jde o výstavu nazvanou Stromy, lesy a krajina jižních Čech, která ukazuje díla grafika Josefa Řeřichy. Již zesnulý autor se věnoval lesním partiím, krajině a lidové architektuře kapliček, božích muk a kostelíků jako nedílné součásti krajinné kompozice. Zachycoval nejen typickou jihočeskou krajinu, například v listech s názvy Cesta do Topělce, Za čížovským hřbitovem nebo Krajina u Písku, ale i Šumavu. Grafické listy s motivy z Boubínského pralesa, řeky Vydry či Lomnice ukazují divokou přírodu, která Josefa Řeřichu fascinovala. Výstava je ke zhlédnutí do 24. července.

Součástí souboru výstav NZM zaměřeného na přírodní fenomén fotosyntézy je též drobná výstava Stromy a klima. V rámci tohoto výstavního cyklu se jednotlivé pobočky NZM věnují různým aspektům fascinujícího procesu fotosyntézy, který umožňuje život na Zemi. K tématu fotosyntézy chystají v Ohradě i lektorský program.

O návštěvu zámku Hluboká byl o Velikonocích velký zájem. | Video: Edwin Otta