Vedle hlavních historických tahounů letní turistické sezony je region protkán řadou dalších, méně známých i neznámých. Od kuklovské zříceny hradu i kláštera, přes Dívčí kámen, Pasovary, Tichou až po mnoho dalších.

Vyšší Brod

Vyšebrodský klášter je možné prohlédnout si až do konce dubna jenom po telefonické objednávce. „Pokud se ohlásí skupina turistů, může si zakoupit vstupenky i suvenýry i nyní,“ přiblížil včera převor kláštera Justin Jan Berka.

Od května se podle něj pak prohlídky rozjedou v klasickém rytmu sezony. Zatímco slavný Závišův kříž vystavili cisterciáci výjimečně pouze při nedávné návštěvě manželek ministrů zahraničních věcí, veřejnost se této podívané zatím v dohledné době nedočká.

„Rádi bychom jej vystavili nastálo, ale záleží to na vybudování bezpečnostního skleněného trezoru. Policejní prezidium k tomu má své logické požadavky. Trezor je bohužel velice nákladný a my žádáme o různé finanční příspěvky na všechny strany. Zatím neúspěšně,“ dodal včera převor.

K nadcházejícímu jubileu 750 let Vyššího Brodu chtějí cisterciáci zprovoznit také část gotických sklepů jako další prohlídkový okruh.

V loňském roce navštívilo památku kolem třiceti tisíc platících turistů. Skončila také spolupráce s dosavadním managementem informačního centra, které si bude řád spravovat do budoucna sám.

Vítkův hrádek

„Otevřeno budeme mít zatím o víkendech a o svátcích,“ řekl včera Miroslav Kovačičín, předseda sdružení Vítkův hrádek. „Od poloviny května pak už bude otevřeno denně s možností občerstvení, což znamená ještě lepší servis pro návštěvníky.“ První týden v červenci se na Vítkové hrádku ponese v duchu oslav výročí znovuotevření památky. Jak jinak, než za asistence šermířů. V loňském roce navštívilo památku 23 tisíc lidí.

Červený Dvůr

Červený Dvůr není jen léčebnou, ale i historickým objektem. Park je veřejnosti přístupný stále, individuální prohlídku zámku si zájemci mohou dohodnout s vedením léčebny, nebo si počkat na Dny evropského kulturního dědictví.

Hrady na Malši

Pořešín, Louzek, Sokolčí a Velešín jsou historické památky volně přístupné prakticky stále. Loňský rok byl pro ně několikanásobě úspěšný. Kromě přínosných archeologických průzkumů na Pořešíně sdružení Hrady na Malši získalo i dvoumilionovou dotaci z Evropské unie a podařilo se mu vyjednat i volný průchod na jeden ze svých hradů, což byl mnohaletý problém:

„Přístup na velešínský hrad pro veřejnost už je dohodnutý, na Pořešíně začínáme stavět za evropské peníze a určitě tady plánujeme i koncert a v létě divadlo,“ konstatoval za sdružení Hrady na Malši Jan Kaloš.