Celkem památky navštívilo 999 725 platících návštěvníků. To, podle konstatování ředitele Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ ÚPS ČB) Petra Pavelce, znamená nárůst o tři 
a půl procenta oproti loňskému roku. Statní hrad a zámek Český Krumlov patřil i letos, společně se zámkem Hluboká a Červená Lhota, mezi trojici turisticky nejvyhledávanějších památek.

Podle kastelána Pavla Slavka byla letošní sezona historicky velice úspěšná. „Všechna historická maxima, před dvěma třemi lety, byla překonána. A to velmi výrazně," řekl spokojeně. Podle jeho slov hrad a zámek Český Krumlov letos navštívilo 
o zhruba 30 až 35 tisíc návštěvníků více než loni, což je přibližně desetiprocentní nárůst. „Pokud by většina kapitánů českého průmyslu mohla říci, že jim takto narostly objemy, tak by byli šťastní. Oni to ale říci nemohou. My ano," radoval se Pavel Slavko. Český Krumlov se navíc může pochlubit i netradičními 
a vzácnými státními návštěvami. Ulice města si prohlédla například Královna Matka 
z Bhútánu i čínský ministr zahraničních věcí.

Se sezonou je spokojena i vedoucí správy kláštera Zlatá Koruna Lenka Tondlová, podle které se o klášter opět začínají zajímat i vodáci. Klášter se navíc snaží o rozličný kulturní program.

„Výstava Klášter v plamenech byla velmi úspěšná. Veškerý doprovodný program – divadla, výstavy, mimořádné večerní prohlídky, bychom rádi zachovali i v příští sezóně," informovala.

Pomalý rozjezd měla letošní sezona na Vítkově hrádku. „Od začátku roku až do května to bylo výjimečně slabé, ale v červenci a srpnu byla návštěvnost velmi vysoká," sdělil předseda spolku Vítkův Hrádek Miroslav Kovačičín. Během letních prázdnin už dosahovala návštěvnost tři až pět set lidí denně.

Pochvaluje si i kastelánka hradu Rožmberk Andrea Čekanová: „Můžeme být určitě spokojení, i když jsme zaznamenali drobný pokles návštěvníků, který přikládáme letošnímu horkému létu. Ale i tak jsme k 31.říjnu měli bez mála 60 tisíc návštěvníků na všech třech prohlídkových trasách."

Turisté se mohou těšit i na příští sezónu. Státní hrad a zámek Český Krumlov bude lákat nejen na konírnu, která byla letos definitivně vybavena, nainstalována, otevřena a každý den jí navštívilo kolem 1500 lidí. Připravuje se také otevření dvou místností, které na konírnu navazují. „Zde bude sedlovna, což je sklad sedel," vysvětlil Pavel Slavko. „Na zámku je úžasná sbírka sedel na jezdecké koně a postrojů od 17. do 19. století. Všechny tyto umělecko-řemeslné záležitosti se dostanou do historických vitrín, které máme z národního muzea."
Ve Zlaté Koruně se chystá pokračování vzdělávacího programu pro školy Orbis Pictus.

„Jedná se o projekty, které jsou zaměřené na výukové obrazy J. A. Komenského," přibližuje Lenka Tondlová. „U nás vznikl program pro základní školy. Každá kategorie má speciální pracovní list. Zároveň je k prohlídce připojená výtvarná dílna, kde si děti mohou vyzkoušet jak se vázaly knihy, jak se dělaly pečetě, stavěly vitráže, jak se pracuje s husím brkem a podobně." Návštěvy hradů mají své kouzlo i v zimě. Prohlídkové trasy budou otevřeny například na hradě Rožmberk. „Nabízíme prohlídky na trase Soukromé pokoje," zve k návštěvě Andrea Čekanová. „Tato trasa je velmi komorní a v temperovaných prostorách má v kontrastu s venkovním zimním počasím své kouzlo," dodala. Topení byste ale při prohlídce nenašli. Pokoje jsou temperované topnými tělesy, které jsou šikovně instalované v dobových kamnech.

Návštěvníci mohou v zimě zavítat i na Vítkův hrádek. Tam se ohřejí u ohně. „Podařilo se nám nachystat spoustu dřeva na zimu, takže když k nám přijdou návštěvníci, budeme jim v sobotu, v neděli a o svátcích topit v koši na nádvoří," láká Miroslav Kovačičín.