Letošní návštěvnickou sezonu ve čtvrtek odstartoval českokrumlovský zámek, zlatokorunský klášter i hrad Rožmberk. V Českém Krumlově se turisté mohou těšit hned na několik příjemných překvapení.

„Pro letošek jsme pro návštěvníky připravili v interiérových expozicích tři výstavy,“ řekl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „Součástí interiéru pokladny na druhém nádvoří bude výstava Jižní Čechy očima kněžny Pauliny. Jde o prezentaci jejích akvarelů a kreseb. Ve svých dílech zachytila významné jihočeské lokality a památky,“ popsal Slavko. Turisty jistě potěší, že nová výstava bude přístupná zcela zdarma.

Další plánovaná výstava rozšíří druhou prohlídkovou trasu. „Ukážeme kabinet prádelny, který potěší hlavně ženy. Pro mužské protějšky připravujeme třetí novinku, kterou bude zase kabinet vědeckých přístrojů a kuriozit, který bude součástí první prohlídkové trasy. Uvidí tam všechny vědecké a laboratorní předměty od 16. století,“ řekl Pavel Slavko. Všechny výstavy budou k vidění od května.

Momentálně se na zámku pracuje na Horské zahradě a Hradním muzeu. Jak budou vypadat, zjistí turisté alespoň částečně už v letošní sezoně.

„Na exteriérových novinkách pracujeme intenzivně. Předpokládáme, že už po polovině května alespoň na nějaký den Horskou zahradu zpřístupníme. Stejně tak Hradní muzeum na podzim,“ řekl Slavko.

Klášter Zlatá Koruna pro letošek žádné výrazné novinky nenaplánoval. „Novinky se týkají úprav. Na velkém konventu probíhá rekonstrukce střech, v květnu také začne revitalizace prvního patra opatství,“ řekla správkyně zlatokorunského kláštera Věra Machová.

Státní hrad Rožmberk hlavní překvapení odhalil už v březnu – novou prohlídkovou trasu. Vstupné se letos na zmíněných památkách nemění.