Na podzim loňského roku poslal soud loučovické papírny do konkurzu a více než dvě stovky lidí tady přišly o práci. Celá obec se tak ocitla ve velice složité situaci, protože kromě vysoké nezaměstnanosti hrozilo v případě dlouhodobého odstavení papírny dříve či později i odstavení teplárny. Ta vyrábí teplo nejen pro továrnu, ale i pro podstatnou část Loučovic.

V prosinci 2010 převzala provoz papíren firma Cepap, spol s r. o. Před obnovením provozu přijala 72 lidí, nyní jich zaměstnává 81.
Podle Ivana Vrábela, jednatele firmy, přibudou další zaměstnanci tak, jak se bude obchod, a tím i výroba konečných výrobků hygieny rozvíjet.
O problematické situaci v Loučovicích Českokrumlovský deník mnohokrát informoval.

O situaci přímo v papírnách si mohli čtenáři přečíst rozhovor s jednatelem společnosti Cepap Ivanem Vrábelem v únoru letošního roku. Firma tehdy avizovala, že na konsolidaci továrny si dává půl roku.

Co se tedy událo od našeho posledního rozhovoru v únoru letošního roku?
Museli jsme společně s kolegy odkrývat celou řadu příčin, proč není vyprodána celá produkce surového papíru, tedy proč nelze prodat na trhu celou kapacitu veškerého dřívějšího sortimentu papíren, proč máme některé, v oboru neúměrně vysoké náklady a tak dál.

V jaké situaci tedy papírna je?
Naše papírna není jediným výrobcem těchto druhů papírů v Evropě. Konkurují ji výrobní závody nejen na Slovensku, ale i v Polsku, Rumunsku či Itálii. Ty vyrábějí tyto druhy papíru na svých „Temelínech“, tedy velkokapacitních, technologicky moderních výrobnách s velmi nízkými výrobními náklady. Tomu čelit je opravdu obtížné, a proto jsme usilovali a usilujeme o snižování materiálové i energetické náročnosti na všech technologiích výroby i zařazením nových více ziskutvorných druhů papíru do výroby.

Co to znamená konkrétně?
Z provozu jsme bilančně odstavili jeden starý papírenský stroj, který dlouhodobě nebyl schopen docilovat rentability provozu, a jeho výrobky ani za nákladové ceny nebyly tržně prodejné. Další papírenský stroj podstupuje nyní „redukční dietu“ v oblasti mletí, tedy přípravy suroviny ke zpracování. Ostatní technické kroky povedou k výrazně lepšímu hospodaření se vstupní surovinou, tedy sběrovým papírem, a dále musíme snižovat náklady na spotřebu tepla při sušících procesech papíru. Zvýšení technologické konkurenceschopnosti a kvality, kterou ovlivňuje v podstatě každý výrobní zaměstnanec, je i zvýšením šancí na vyšší obchodní výkonnost a prodejnost našeho papíru i výrobků z něj.

Dá se říci, že je to takové klasické utahování opasků, které více či méně poznal takřka každý v republice. Továrna se i po více než půl roce od znovuotevření drží. Co tedy čeká papírnu dál?
Od července jsme zprovoznili některé linky pro konečné zpracování papíru, tedy linky na výrobu konečných hygienických produktů. Těmi jsou jak ubrousky pro hotely či stravovací zařízení, tak i toaletní papír mnoha druhů v ruličkách i rodinném balení a v neposlední řadě i WC Jumbo papír ve velkoobjemových návinech tak, jak je znáte z nejrůznějších firem, hotelů, úřadů či z nemocnic. Rozvíjíme nyní síť distributorů směrem k velkoobchodům s tímto materiálem, a to za velmi dobré ceny. Ale i pro veřejnost v regionu jsme zahájili novou službu, a to obnovením provozu podnikové prodejny s těmito výrobky. V provozu je dva dny v týdnu přímo v areálu papírny.

Dá se už říci, že se papírna „udrží“ ?
Vyhráno budeme mít až v tom případě, pokud si budou zákazníci naše výrobky stále kupovat. Také děkuji všem zaměstnancům, kteří svoji práci dělají odpovědně a s tímto vědomím.