Firma se ocitla v insolvenci. Informaci Deníku potvrdil ředitel papíren Dušan Grmolec. „Na naši společnost byl 
25. dubna podán insolvenční návrh firmou Via Authentica. V současné době běží zákonná lhůta, která umožňuje dotčeným společnostem doložit doklady, eventuálně podat vyjádření," uvedl Dušan Grmolec a dodal: „Společnost JIP – Papírny Větřní k tomuto může uvézt pouze to, že se jedná o vyústění spousty událostí, které naši společnost 
v nedávné době výrazně poškodily."

Momentálně je podnik uzavřen. Podle Dušana Grmolce zahájil 26. dubna technologickou odstávku. Firma je odpojena od plynu a pokud dodnes nezaplatila, je i bez dodávky elektřiny. Vedení obce Větřní už nyní pociťuje následky problémů, které papírny v posledních měsících sužují. Protože podnik dluží svým zaměstnancům výplaty, nemají někteří lidé peníze na zaplacení nájmů obecních bytů. „Občané k nám chodí s tím, že nejsou schopni zaplatit nájemné. Vycházíme jim vstříc, stanovujeme jim splátkový kalendář," řekl starosta Větřní Antonín Krák, který má obavy, že insolvence může pro papírny skutečně znamenat konec. Pro obec, která už tak bojuje s vysokou nezaměstnaností, by to byla veliká rána. 
V papírnách pracují většinou místní lidé.

Krom toho bude muset obec vyřešit veřejné osvětlení a chod bankomatu v dolní části obce. Toto totiž spadá pod papírny. „Ohledně bankomatu už máme jasno. Objeví se v horní části Větřní," řekl Antonín Krák. S veřejným osvětlením to bude ale o něco složitější. „Samozřejmě jsme s něčím takovým nepočítali, takže pokud ho skutečně budeme muset zajistit, nějakou dobu to potrvá. Musíme dát dohromady studii, projekty…"

Podle větřínského starosty byla fabrika vždycky s obcí neodmyslitelně spjata. „Ovlivňovala tady kulturu, podporovala sportovce… To vše je bohužel už minulostí," podotkl.

V papírnách kdysi pracoval například Juraj Solomon. „Pokud podnik padne, bude to pro obec obrovský problém," zakroutil hlavou. „A to i přes to, že dnes v papírnách pracuje podstatně méně lidí, než dřív."
S jeho slovy souhlasí i místní Tereza Böhmová: „Tři sta padesát zaměstnanců není málo. Je jasné, že se problémy papíren dotýkají celé obce."

Jana Marinová z Větřní, jejíž syn v papírnách pracuje, věří, že závod jako takový šanci do budoucnosti ještě má. „Slyšela jsem, že odbyt byl slušný. Co se vyrobilo, to se prodalo. Kdyby se to tedy vzalo za správný konec, papírny by ve Větřní končit nemusely," věří Jana Marinová. „Nyní je tam ale situace špatná. Syn je jednu chvíli v práci, pak zase ne."

Dušan Grmolec již v minulosti zmínil, že největší problém, se kterým papírny bojují, jsou ceny energií. A to včetně distribučních poplatků. „Jenom příspěvek na obnovitelné zdroje vysává naši společnost částkou dva miliony korun měsíčně," vyčíslil. Budoucnost ale viděl optimisticky, protože podle jeho slov má podnik plno zakázek až do července.