Stonožka, hejno papoušků, mravenci i skupinka želv. Takto pestré zastoupení zvířecí říše se včera sešlo v Kaplici. Studenti zdejšího gymnázia a střední odborné školy ekonomické tu totiž slavili majáles, jehož ústředním tématem byla letos zvířata. A tak mohli gymnazisté i budoucí ekonomové při navrhování i následné výrobě pestrobarevných kostýmů dát průchod své fantazii opravdu naplno.

Za hlasitého halekání i zvuků píšťalky průvod prošel městem, přičemž se na své pouti zastavil před okny obou základních škol. Pak se kroky studentů ubíraly směrem k náměstí, kde je pozdravil starosta města Pavel Talíř.

Následovala volba krále a královny majálesu, jimiž se stali Vojta Smolík ze sekundy a Dominika Janečková z kvinty. Na velikém dortu pro třídu, která nejlépe zpracovala masky zvoleného zvířete, si pak pochutnali papoušci z kvarty (na snímku). Studentský den uzavřel koncert kapel Pub Animals a Strong Coffee, který rozezněl kaplický kulturní dům.

Jako majáles se označují studentské oslavy příchodu máje a krás studentského života. V minulosti měly oslavy majálesu politický podtext, v období vlády komunistů tímto způsobem někteří mladí lidé protestovali proti režimu, a proto byly tyto slavnosti v období normalizace zakázány. Obnovit se je podařilo až po revoluci v roce 1989. Nyní se již majáles mnohde nepojímá jen jako průvod studentů zahalených do kostýmů, ale rovněž coby hudební festival spojený se soutěžemi, které prezentují dovednosti studentů.