Bylo to pohodlné a levné. Za 400 korun si motoristé, kteří často parkují v centru Kaplice, koupili parkovací kartu. S ní mohli automobil nechat stát na náměstí či některém z parkovišť v širším centru města po dobu dvou hodin, aniž by riskovali pokutu. Karta platila celých 365 dní.

Tomu je nyní konec. „Částka, za kterou se karty dosud prodávaly, byla neúměrně nízká. Zvláště pro právnické osoby,“ naznačil místostarosta Kaplice Pavel Svoboda, že zdražení je na spadnutí.

Vydávání dalších parkovacích karet Kapličtí proto už zastavili. Zároveň připravují nová pravidla, která budou pro řidiče v Kaplici závazná v příštích letech. „Nechceme však nic uspěchat, aby nový systém parkování nebylo nutné měnit třeba už po pár měsících,“ uvedl Pavel Svoboda. Už nyní je však pravděpodobné, že karty se budou vydávat dvojího typu, a sice s platností na půl roku a jeden rok. „Ideální by přitom bylo, aby karty nebyly platné celých 365 dní, ale vždy jen do konce daného kalendářního roku,“ podotkl místostarosta.

Výrazně by se měly zpřísnit i postihy vůči motoristům, kteří na placených parkovištích svá auta nechávají stát zcela bez poplatku, anebo déle, než jim to parkovací lístek či karta umožňují. „U opakovaných prohřešků pouhé domlouvání ze strany strážníků určitě stačit nebude,“ ujistil Pavel Svoboda.

„Je to dobře. V Kaplici sice parkuji málokdy, ale když už tam zastavím a jdu si pro parkovací lístek, už několikrát jsem viděl, že za skly některých aut žádná karta nebo lístek nebyly,“ uvedl Josef Šafář z Českého Krumlova.

Ke zpřísnění postihů nezodpovědných řidičů vyzval na posledním zasedání městského zastupitelstva i předseda dopravní komise Vladimír Blahna. Argumentoval přitom statistikami, které zachycují, kolik peněz řidiči za loňský rok naházeli do parkovacích automatů v centru Kaplice.

„Například na parkovišti na náměstí to bylo 264 679 korun, přitom celkově se vybrat mohlo 1 379 000 korun, počítám–li nejnižší hodinovou sazbu parkovného. Chápu, že není možné vybrat celých sto procent, někteří řidiči totiž například vlastní parkovací karty, ale aspoň polovina celkové částky podle mě reálná je. Vybralo se ovšem jen 19 procent,“ uvedl Vladimír Blahna.

Ten si vzal na paškál i další parkoviště v centru města. „Například u pošty se vybralo 41 procent částky, kterou tady bylo možné na parkovném získat, v Dlouhé ulici to bylo 46,5 procenta. Nejmarkantnější rozdíl je tak paradoxně na náměstí, které však po většinu dne bývá auty obsazeno téměř do posledního místa,“ uzavřel Vladimír Blahna.

Změny v systému práce strážníků už jsou podle místostarosty Kaplice Pavla Svobody vidět. „Svědčí o tom i zpětná vazba, kterou mám od občanů. Někteří jsou naštvaní, proč se najednou netoleruje stání na parkovišti bez poplatku, karty anebo parkovacích hodin. Ale jestliže občané nějaké nařízení porušují vědomě, musejí přece počítat s postihem.“