Pondělní výbuch parovodu v Alešově ulici v Českých Budějovicích, který zranil dvě osoby a zničil několik automobilů, vyvolal otazníky, nakolik jsou rozvody páry schované pod zemí bezpečné.

Provozovatelé podobných zařízení na Českokrumlovsku se ale shodují, že obyvatelé regionu nemusejí mít obavy, že by k něčemu podobnému došlo i v blízkosti jejich bydliště.

„V Českých Budějovicích spadá teplárna pod město, ale u nás tomu tak není,“ konstatoval starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Všechny subjekty ve městě mají nasmlouvané dodávky s různými soukromými dodavateli médií, ať už je to teplo, voda, plyn nebo elektřina. Bezpečnost je hlídaná určitě nějakou energetickou inspekcí či inspektorátem bezpečnosti práce a padá plně na tyto soukromé dodavatele a firmy. Město Český Krumlov nemá možnost vyvíjet nějaký tlak na vypracování revizí bezpečnosti, to musí jít prostřednictvím oficiálních státních orgánů, úřadů a inspekcí,“ shrnul starosta.

Podle mínění Jindřicha Beznosky, předsedy představenstva společnosti Cardamus, vlastníka domoradického Energobloku v Českém Krumlově, jsou zdejší teplárna a rozvody bezpečné. „Hned po zakoupení Energobloku jsme do revizí a nutných oprav investovali 1,5 milionu korun,“ sdělil.

Také ve Velešíně mohou lidé spát klidně. „Máme dvoutrubkový systém, který je bezpečnější. Kromě toho jsme před několika málo lety rozvody tepla nechali zrekonstruovat. Byla to veliká investice ve výši 30 milionů korun. Navíc my nerozvádíme páru, ale vodu. Je to úspornější systém, který vede prakticky pod celým Velešínem. Výbuch určitě nehrozí,“ ujistil starosta Velešína Josef Klíma.

„Narozdíl od Budějovic my máme nízkotlaké rozvody. Kromě toho 85 procent parovodu bylo obnoveno, podle mého názoru je takováto havárie vyloučená,“ řekl i jednatel Správy domů Kaplice Jan Citař. „A během letních odstávek rozvody prověřujeme a opravujeme. Něčeho podobného bych se opravdu nebál.“

Zuzana Kyselová, Zdeněk Zajíček