Tedy přesněji řečeno, právě na tolik věcí stačí dvousetkorunový příspěvek od státu pro nově nastupující žáky základních škol. K tomu dlužno dodat, že dostanou učebnice zdarma, ale to je vše.

Takový sumář například nabízí Základní a mateřská škola Vyšší Brod. Víc peněz na lepší vybavení škola nemá. Takzvané ostatní neinvestiční výdaje určené v rozpočtu školy právě pro takový případ za poslední roky poklesly o více než polovinu. „A to se z těchto peněz má pokrýt ještě vzdělávání učitelů, ochranné pracovní prostředky pro pracovnice jídelen, zákonné pojištění a tak dále," shrnul výstižně ředitel Milan Holek.
Na zbytek musí přidat škole buď její zřizovatel, tedy obec či město nebo nějaký jiný mecenáš. Nebo si připlatí rodiče.

Taková je aktuální situace těsně před začátkem nového školního roku. Takzvané pastelkovné padlo.
Jak si s tím poradit? V základních školách regionu to řeší různě. Například děti v českokrumlovské Linecké podpořila podle ředitele školy Karla Dvořáka Nadace Malého Vítka. „My, jako škola, jsme zaplatili pastelky, vodovky, základní vybavení, tedy obvyklý kufříček potřeb prvňáčků. Ale na ty kufříčky samotné nám už nezbylo a tak na ně dětem přispěla nadace," konstatoval včera Karel Dvořák. 

Kájovským prvňáčkům připlatí zřizovatel a tak dostanou každý věci v hodnotě čtyř set korun. Jak včera sdělila ředitelka Lenka Augustinová, kromě kufříku na výtvarné potřeby, dostanou děti kompletní vybavení pro výtvarnou výchovu a pracovní činnosti.