Jaká katastrofa je dneska potká?
Jediná rozumná rada zní: nemyslete na to, že je pátek třináctého, nebo si neštěstí přivoláte!

Kde se vlastně tato pověra vzala? Rozhodně nestraší jenom lidi v Česku, ale i v mnoha dalších zemích. Původ pověry pramení zejména z náboženství. Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři Páně sedělo kolem stolu třináct apoštolů, z nichž třináctý byl Jidáš, jenž Ježíše Krista zradil.

Další událostí, která významně podpořila  rčení o nešťastném pátku třináctého, byl začátek pronásledování templářů. Tím dnem byl pátek 13. října roku 1307. Právě tento den zahájil francouzský král  Filip IV. Sličný pronásledování a zatýkání rytířů řádu templářů, kdy mnoho z nich bylo umučeno. V důsledku toho řád templářů zanikl. Jejich následovníci  od té doby považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Pověra se udržela dodnes.
Své ví o pátku třináctého pokrývač Jiří Nedorost z Kájova. „V pátek třináctého jsem  spadnul ze střechy a zlomil si ruku. Nicméně zítřka se nebojím, čekám, co přijde,“ dodal s úsměvem.

Většina lidí si ale s dnešním pátkem hlavu neláme. „Nemám s tímto dnem žádné špatné zkušenosti,“ přitakala například  Hana Pelzová z Českého Krumlova. „Pověrčivá ale na něco jsem. Ne na černého kocoura, ale když mi přeběhne kočka přes cestu, zpozorním. Nicméně z pátka třináctého si nic nedělám. Jenom ho letmo zaregistruju a pak už si na něho nevzpomenu.“

„Já si nemyslím, že by byl tento den nešťastný,“ míní českokrumlovská spisovatelka Helena Braunová. „Já ho naopak považuji za šťastný, neboť pátek je den Venuše a Venuše přeje lásce a obchodu. Kdybychom se ponořili do různých mytologií bylo by to na dlouho, ale rozhodně se pátku třináctého nemusíte bát,“ uklidňuje Helena Braunová.

Párky třináctého budou:

Rok 2012 červenec
2013  září, prosinec
2014  červen
2015  únor, březen, listopad
2016  květen
2017  leden, říjen
2018  duben, červenec
2019  září, prosinec
2020 březen, listopad
Pátek třináctého mají všechny měsíce začínající nedělí.