Už třetím týdnem pokračuje Deník ve hledání pokladu. Ten totiž slibuje obraz bílé paní Perchty z Rožmberka každému, kdo dokáže vyluštit tajuplný nápis.

Se zajímavým postřehem se redakci ohlásil další ze čtenářů. A začíná to podle všeho vypadat, že s Perchtou a obrazem je to trochu jinak.

„Postava na obrazu, který je vydáván za portrét Perchty z Rožmberka, není portrétem Perchty, ale Marie Eleonory Rozálie rozené z Lichtenštejna, což byla první manželka Siegfrieda z Eggenbergu. Žila v letech 1666 až 1713,“ uvedl dr. Jiří Marsa s tím, že tento údaj stojí přímo na identifikačním štítku obrazu.

Rožmberský obraz podle něj totiž není originálem, ale kopií obrazu, jenž je uložen na jiném jihočeském zámku, na Hluboké nad Vltavou. Na identifikačním štítku také stojí německý nápis, který v překladu říká: Takzvaná bílá paní.

Pokud by někdo chtěl neznámé písmo vyluštit, je potřeba si tento postup vyzkoušet prý spíše na originále než na rožmberské kopii.

Tím, že obraz není a ani historicky nemůže být věrným portrétem samotné Perchty, se také dají vysvětlit marné snahy některých esoteriků o navázání kontaktu s duchem Perchty skrze tuto podobiznu (pokud tedy čtenář připustí, že navázat kontakt s duchem možné je).

Zatím nezodpovězenou otázkou také zůstává, jak rozluštit nápis, zdali je to vůbec možné a jakým směrem se při luštění vydat. Českokrumlovská redakce Deníku má jisté indicie a ty právě zkouší uvést do praxe.

Ohlédnutí

Perchta doopravdy existovala a prožila velice nešťastné manželství, ve kterém zažila vše nejhorší, co může ženu potkat – svazek kvůli penězům, nemilující manžel, zlá tchyně, ústrky a především, přežila své dvě děti.

Traduje se, že ji ve své poslední hodince právě její muž Jan z Lichtenštejna poprosil o odpuštění. Perchta už odpustit nedokázala. Umírající manžel ji proklel. Tak měla podle pověsti vzniknout bílá paní.

Jiné zdroje uvádějí, že poprvé se objevuje v písemnostech Bohuslava Balbína. Měla se mu zjevit při studiu v třeboňském archivu, ale nejpravděpodobněji se tam tehdy stal terčem šprýmů místních úředníků. Písmo na obraze ve viditelné podobě neodpovídá žádnému známému písmu (Deník, 9. února 2010).

Říká se, že kdo rozluští nápis, vysvobodí Perchtu z jejího prokletí a ona mu za to ukáže místo, kde je ukrytý rožmberský poklad. O kontakt s Perchtou a odpověď na otázku se snažilo už mnoho esoteriků, ale nikomu dosud nebylo odpovězeno. Určité magické indicie napovídají barvy, prostředí, styl nápisu magického kruhu a hůlka (Deník, 12. února 2010).

Vyřešíte záhadu?

Napadlo vás při čtení této strany vlastní vyřešení záhady? Zjevila se vám bílá paní nebo tušíte, na co by mohl tajemný nápis odkazovat? Napište Deníku.

Své postřehy adresujte buď mailem na adresu: zdenek.zajicek@denik.cz, nebo poštou: Českokrumlovský deník, Zámek 57, 381 01 Český Krumlov. Své postřehy je možné i zavolat na číslo 380 709 217.