O svých plánech dalšího směřování Kaplice prozradil mnohé už před volbami. Jaký je však Pavel Talíř jako člověk? Jaké knihy a filmy má v oblibě a kde nejraději relaxuje? To napoví v dotazníku Deníku.

Jaký předmět, ke kterému máte vyloženě osobní vztah, nechybí na vašem pracovním stole?

Zatím jsem na radnici jen krátkou dobu, a tak tu žádný takový předmět nemám. Ale určitě si na stůl brzy umístím fotografii své rodiny.

Kam chodíte ve vašem městě nejraději relaxovat, přemýšlet?

Přímo ve městě žádné takové místo nemám. Za tímto účelem vyrážím spíše do jeho okolí. A protože jsem z Pořešína, nejraději relaxuji u řeky Malše a v lesích, které ji obklopují.

Který je váš oblíbený film?

Je jich několik. Vybírám si podle toho, jakou mám právě náladu. Nejhlubší zážitek za posledních několik let ve mně zanechal film Je třeba zabít Sekala. Vyloženě odpočinkovými filmy jsou pro mě díla Jiřího Menzela, například Postřižiny nebo Slavnosti sněženek. Ze zahraničních snímků mám rád italské filmy a také francouzské historické filmy.

Která je vaše oblíbená kniha?

V současné době jsou to hlavně vysokoškolská skripta, a tak jdou knihy trochu stranou. Ale některé jsem přečíst stihl. Líbilo se mi Jméno růže od Umberta Eca nebo Egypťan Sinuhet Miky Waltariho. Teď se zabývám spíše literaturou faktu, četl jsem třeba zajímavé pojednání o vývoji naší první a druhé republiky, rád mám i spisy Edvarda Beneše. Obdivuji rovněž díla Karla Čapka, který je podle mě nepřekonán nejen jako spisovatel, ale i jako filozof. Filozofii totiž uměl dát punc lidovosti.

Máte svou vysněnou zemi na dovolenou?

Takovou vysněnou zemi nemám. Všichni chceme cestovat do zahraničí, přitom jen málokdo zná své okolí. V Česku máme mnoho krásných míst na objevování, a tak na ideální dovolenou nemusíme jezdit daleko. Přál bych každému, aby měl tu možnost, co já, a proletěl se v balonu či vrtulníku nad naší krajinou. Teprve pak zjistí, v jak krásné a rozmanité zemi žijeme.

Se kterou ze žijících osobností byste rád zašel na pivo a co byste jí řekl?

Takových lidí je mnoho, s někým se dá mluvit o ekonomice, s někým o politice, o sportu, duchovnu… Mnoho lidí, s nimiž bych zašel na pivo, se neřadí mezi veřejně známé osobnosti. Ale kdybych si měl vybrat z těch populárních, pak bych se rád setkal například s Tomášem Halíkem nebo Václavem Bělohradským, a to pro jejich duchovní rozměr a všeobecný přehled.

Dejme tomu, že se v rozpočtu našel volný milion korun. Za co byste ho se souhlasem zastupitelstva nejraději utratil?

V dnešních cenových relacích není milion žádná velká částka. Ale dal bych ho stranou na horší časy, například na likvidaci živelních katastrof. Když vidím způsob, jakým se chováme ke krajině, myslím, že ta nám to neodpustí a co nevidět nám opět přichystá nějakou pohromu.