Velký vykřičník společně s neméně velkým otazníkem visí nad jedním z pavilonů českokrumlovské Základní školy Za Nádražím. Havarijní stav, do kterého se postupem doby dostal, hrozí uzavřením budovy.

„Pavilon D3 je poslední doposud neopravený,“ konstatoval včera ředitel školy Dalibor Carda. Postupem doby se podle ředitele v budově zaneslo vodovodní potrubí, které dokonce i popraskalo a voda vytopila část suterénu. Zásadní opravy si také žádají elektrické rozvody, celková výměna obkladů, dlažeb nebo podlahových krytin.

Sehnat peníze a zajistit opravy připadá na vrub zřizovatele, tedy města Český Krumlov.

Podle vedoucího odboru investic Lumíra Luštického pavilon v havarijním stavu opravdu je a hrozí i jeho uzavření z pohledu hygieniků. V rozpočtu však nyní město peníze na opravy nemá a tak nezbyde, než žádat o dotace z Evropské unie. To má ale háček, protože uzávěrka podání žádostí do páté výzvy Regionálního operačním programu se o měsíc posunula na 30. června. Tři měsíce má Regionální rada na rozhodnutí, takže město bude vědět, zdali uspělo nebo ne, nejdříve v říjnu. A co když dotace nezíská?

Peníze je třeba najít

„Kdybychom neuspěli, město určitě najde prostředky, aby opravy uhradilo ze svého,“ dodává Luštický. Podle ředitele školy, ale i některých rodičů, je to příliš dlouhá doba. Škola už má od letošního ledna zpracovaný vlastní projekt a plán prací počítá logicky s prázdninami, tedy obdobím července a srpna.

Jak včera doplnil starosta Luboš Jedlička, město peníze v rozpočtu nemá nejen na tuto, ale i na jiné akce a musí pečlivě zvažovat priority, kam si může dovolit investovat. V příštím roce by podle něj měla být situace lepší hlavně v případě, že se podaří prodat městské pozemky na Míru.