Že zůstane čtyřtisícové město bez ordinace internisty, hrozilo v polovině minulého roku Velešínu. Ač se nástupce lékaře Václava Opekara, který v létě odešel do penze, podařilo najít v osobě internisty Sirouse Yaghmaee, jeho péče zůstává dodnes kvůli přístupu největší české pojišťovny pro většinu pacientů nedostupná.

Přestože Václav Opekar měl uzavřenu smlouvu o úhradě péče o své pacienty i s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), ta se zatím zdráhá podepsat obdobnou smlouvu i s novým velešínským internistou. Mluvčí pojišťovny Jiří Rod to zdůvodnil tím, že po skončení smlouvy s Václavem Opekarem VZP nadále nemá zájem o zajištění této odbornosti v lokalitě s malým spádem pojištěnců, jakou Velešín je.

„Zdravotní péče v odbornosti interního lékařství je v okrese dostatečně zajištěna v lokalitách Český Krumlov a Kaplice,“ podotkl Jiří Rod.
Doplnil, že VZP nabídla lékaři jiné řešení. A to možnost zajištění péče o klienty pojišťovny v odbornosti praktického lékaře pro dospělé.. „Lékař naši nabídku nepřijal,“ dodal Jiří Rod.

Sirous Yaghmaee ale oponoval, že jeho specializací je vnitřní, a nikoliv praktické lékařství. „A navíc mám svoji specializovanou atestaci velmi rád,“ podotkl lékař, s nímž všechny ostatní velké zdravotní pojišťovny smlouvu uzavřely.

„Pacienti pojištění u VZP tak u mě nyní nemusejí platit jen v případě ošetření akutních stavů, třeba když mají bolesti na hrudi. To pak zaplatí jen regulační poplatek. Ve všech ostatních případech jim však ošetření musím účtovat podle platných tabulek,“ vysvětlil lékař.

To, aby VZP velešínskému internistovi hradila péči o své klienty, se snažil vyjednat i velešínský starosta Josef Klíma. Ovšem nepochodil. „Rada pro pacienty je tedy zřejmě jediná: přehlásit se od VZP k jiné pojišťovně. Pokud mi není schopna uhradit běžné vyšetření, asi nezbývá než jít jinam,“ rýpl si do pojišťovny Josef Klíma.

Trpělivost už došla i samotným pacientům. Sedm set deset z nich se podepsalo pod petici, jejímž prostřednictvím Velešínští apelují na VZP, aby k podpisu smlouvy přikročila.

Jak vysvětlila iniciátorka petice Ivana Jordánová, ozvat se tímto způsobem považovala za nutnost. „Pracuji v Jihostroji, kde je většina lidí pojištěna u VZP. Když jsme chodili na preventivní prohlídky k panu doktoru Opekarovi, nic jsme neplatili, protože ten smlouvu měl. Proč ji tedy nemůže mít i jeho nástupce?“ ptá se.

Té zatvrzelost pojišťovny působí problémy i v osobním životě. „Starám se o své rodiče, tatínkovi bude 88 let a mamince 80. V tomto věku už je velký problém jezdit s nimi za lékařskou péčí po celém okrese. Oba jsou kardiaci a dojíždění je pro ně velká zátěž,“ zmínila Ivana Jordánová.

A přehlásit rodiče k jiné pojišťovně? „Oba mají cukrovku a sestřička, která rodičům jezdí každý měsíc k nám domů nabírat krev, má zase smlouvu jen s VZP. Takže máme volbu – buď přejít k jiné pojišťovně a vzdát se péče sestřičky, nebo zůstat u VZP a odbornou péči internisty si hradit sami,“ popsala Ivana Jordánová. „To, co se tu stalo, je hlavně pro starší lidi neštěstí,“ podotkla.

Obdobně hovoří Anna Leštinová ze Svatého Jána nad Malší, jež se pod petici, kterou starosta Josef Klíma doporučeně odeslal VZP ve středu, rovněž podepsala.

„Mám staré rodiče, kteří na EKG chodili pravidelně k doktoru Opekarovi. Dojíždět s nimi jinam by pro mě byla velká komplikace. A přejít k jiné pojišťovně mi teď, když jsou rodiče staří a peníze z ní jen čerpají, přijde nefér,“ řekla Anna Leštinová.

Jitka Petrová z Velešína, další z těch, kteří petici podepsali, má podle svých slov štěstí, že je registrována u jiné zdravotní pojišťovny než VZP. „Ale kdyby současný internista zrušil ordinaci kvůli tomu, že nemá s VZP uzavřenou smlouvu, byla by to komplikace i pro mě,“ sdělila.

Sirousovi Yaghmaee se prý týden co týden ozývají pacienti, kteří se na smlouvu s VZP dotazují. „Někteří klienti této pojišťovny se pak u mě nechají vyšetřit i přesto, že za to pak musejí zaplatit. Říkají, že kdyby měli ztrácet čas cestováním a ještě platit jízdné, raději zaplatí u mě,“ uvedl lékař, jenž si podpisů svých současných i potencionálních pacientů pod petici nesmírně váží.

„I proto budu za to, aby se mnou VZP smlouvu uzavřela, bojovat i nadále,“ dodal.