Lidé pracující ve školství, zvláště v neučitelských profesích, se během předchozích měsíců dočkali zvýšení platu. Jak už jsme informovali (Čk Deník 14. 3. 2009) v některých případech ale zůstaly vyšší výplaty jen nesplněným snem, v jiných následovalo absurdně i jejich snížení.

Důvod? Tehdy ještě Topolánkova vláda navýšila tarify, ale už na ně nepřidala to nejdůležitější, peníze. Jaká je realita po několika měsících od zavedení této praxe? Jak se školy popasovaly s nastalou situací, záleželo jen na ředitelích a ekonomických pracovnících. Nezbylo, než odečítat, sčítat, přerozdělovat. A čekat, zdali stát doplatí to, co chybí.

"Musel jsem všem zaměstnancům odebrat část osobního ohodnocení, abych si mohl vytvořit alespoň nějakou rezervu," přiblížil Dalibor Carda, ředitel českokrumlovské školy Za Nádražím. Z takových rezerv ředitelé dorovnávali co se dalo a kde se dalo. Plat, na který je podle tabulek nárok, zůstal nebo narostl na patřičnou výši. Ale o mzdě, kterou lidé skutečně dostávali, si ale zaměstnanci ve školách mohou nechat jen zdát. A pokud se tak nestalo doposud, není vyloučeno, že tomu tak nebude i v nadcházejících měsících.

"Provozní zaměstnanci a zaměstnanci kuchyně mají nulu osobního a přesto všechno mi ještě chybí peníze," doplňuje Božena Dvořáková, ředitelka Základní školy ve Velešíně. A kde je brát? Nezbývá, než snížit platy jiným zaměstnancům školy, učitelům.

"Připadá mi to velice nespravedlivé. Kdybyste viděl, co po nich všechno chceme, jak pracují, jaké krásné projekty nám tady tvoří? A já jim za to budu naopak snižovat peníze?" Ptá se ředitelka Dvořáková.

Slíbili nám, že nám doplatí takovou částku, která by nám ta slíbená 3,5 procenta navýšení platu dorovnala," uvedla ředitelka směrem ke Kraji, Ministerstvu, potažmo státu. A to se stalo.

Druhá vlna peněz určených pro navýšení platů už v těchto dnech na účty dorazila. Ale pokud se od ní odečtou povinné odvody státu, bude to pravděpodobně opět málo.

"Peníze na tarifní platy jsou. Samozřejmě, školy nebudou mít na větší osobní ohodnocení," upřesnila Jindřiška Smolíková, která je vedoucí oddělení školství, tělovýchovy a sportu a zároveň pověřena zastupováním vedoucí odboru školství, sportu a mládeže v Českém Krumlově. Jinými slovy - v dohledné době asi nikdy nebude tolik peněz, aby školy dostaly kolik si zaslouží.

A změna? Podle Smolíkové možná od nového kalendářního roku. Ale s několika otazníky.