VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliony pro kláštery: Pohled ze všech stran

Český Krumlov - Z třísetmilionové dotace na revitalizaci klášterů se v Krumlově stalo jedno z největších předvolebních témat.

12.10.2010
SDÍLEJ:

Při červnovém podpisu smlouvy v prostorách kláštera vpravo bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch a místostarostka Jitka Zikmundová.Foto: DENÍK/Zdeněk Zajíček

Téma 325 milionů korun určených na znovuzrození a opravy českokrumlovských klášterů je stále žhavé a poměrně ostře rozděluje místní politiky. A nejen ty. Řada lidí se shoduje v názoru, že reálné jsou zřejmě pouze dvě cesty, jak problém řešit.

Tou první jsou opravy prostřednictvím projektu spojeného s dotací ve výši 325 milionů korun, druhá pak objekty prodat. Jaká je situace nyní, těsně před volbami, kdy dosluhující zastupitelstvo některé důležité kroky neodsouhlasilo, a co udělá zastupitelstvo nové? To je zatím velkou neznámou.

„My nejsme principiálně proti dotaci, ale proti tomu, jak to celé funguje nyní,“ řekl v pondělí radní Zbyněk Toman (ODS). Strana, jíž je členem, totiž na posledním zasedání zastupitelstva společně s KSČM hlasovala proti převedení majetku z Českokrumlovského rozvojového fondu na město.

Tím se podle některých názorů situace zkomplikovala. Toman je ovšem opačného názoru. „Projekt byl už od začátku ve skluzu, a to hlavně kvůli nečinnosti. Otázka převodu sice není vyřešena, ale rozběhla se už výběrová řízení,“ řekl Zbyněk Toman.

Vydatně se tím mírní slova starosty Luboše Jedličky ze stejné strany, který prohlásil mimo jiné i to, že projekt nepřinese občanům města nic. „Naopak. Přinese opravený majetek v hodnotě několika stovek milionů korun do základního jmění města,“ namítá například Jan Vozábal, ředitel Městského divadla.

Projekt také podle Jana Vozábala přivede do areálu nové studenty dvou oborů Střední uměleckoprůmyslové školy svaté Anežky České, přinese nové kulturní a vzdělávací aktivity pro návštěvníky, ale i občany města, nová pracovní místa a příležitosti pro místní.

„A také pochopitelně využití významné kulturní památky, které bude tuto památku respektovat a nebudeme se za ně muset stydět,“ shrnul Jan Vozábal.

Jak se na problématiku dotace dívají lídři jednotlivých stran a sdružení těsně před volbami?

Dalibor Carda - ČSSD

Nevyužít dotace na revitalizaci kláštera považuji za velmi špatný krok. Je to historická budova v centru města a pokud nám bude padat taková památka na hlavu, stejně to bude na městu. Podle mého názoru je třeba zajistit co nejlépe využití dotace.

Nedopustit jakékoliv problémy s čerpáním dotace a v průběhu rekonstrukce se velmi dopodrobna věnovat budoucímu využití ke snížení budoucích nákladů na provoz.

Případné překážky pro nevyužití dotace je znevážení práce velké skupiny lidí. To nemám rád. Jsem tedy pro co nejlepší využití oněch 330 milionů korun.

Petr Šandera - KSČM

V podobě, v jaké byl projekt připraven a prosazen, jsem zásadně proti.

Hodnotím ho jako nedostatečně věcně vyargumentovaný a odbornou veřejností zpochybňovaný projekt především profitu zainteresovaných veřejně činných osob a státních úředníků – bez ohledu na závažná, dlouhodobá rizika pro město.

Mou nedůvěru a obezřetnost posiluje i skutečnost, že v jeho čele figurují neúspěšní podnikatelé, dlužníci města, lidé v minulosti vyšetřovaní za čachry s majetkem města.

Řešením je na kláštery nezapomenout, nechat je v popředí městských témat. Jejich rekonstrukci či revitalizaci nespojovat pouze s jednou generací politiků a úředníků, snažící se zúročit své letité vzájemné vazby nesporně ke svému prospěchu.

Dát šanci nově se formující samosprávě města, zahájit otevřenější veřejnou diskusi, více vnímat stanoviska a názory odborné veřejnosti.

Miroslav Černý - SPOZ

Město bohužel promarnilo minulý půlrok a svou nečinností přijetí dotace vážně ohrozilo.

Považujeme za nutné, podepsanou dotaci přijmout a máme připravenu podrobnou koncepci jejího dalšího využití, na kterém jsme připraveni spolupracovat s ostatními subjekty.

Jsme si plně vědomi, že se podobná příležitost nebude v dohledné době opakovat a je nezbytné ji zodpovědně využít. Pokud budeme mít možnost se na řešení podílet, bude řešení tohoto problému jednou z našich priorit.

Petr Kubal - ODS

V zásadě jsem pro jakoukoliv dotaci, kterou město může získat, je jen na nás jestli jsme schopni ji využít, či nikoliv. Cílem ODS Český Krumlov je posoudit, zda jsme schopni tento projekt úspěšně dotáhnout do konce. V opačném případě, dokud nevznikly příliš vysoké náklady, tento projekt zastavit.

Tomáš Zunt - Kandidát za TOP 09

Jednoznačně pro. Nechat ležet ladem více než 300 milionů korun, které mohou přijít do Krumlova? Ve fázi, kdy je dotace již schválena, je nesmyslné uvažovat o tom, že by město v projektu nepokračovalo. Z rozpočtu měst či z běžných dotací nic obdobného financovat nelze.

Přístup části zastupitelů a starosty města, kteří se k již schválenému projektu staví odmítavě, dokládá jejich nedostatečné kompetence k vedení města. Starosta města za ODS jde navíc svými vyjádřeními proti rozhodnutí zastupitelstva, které projekt schválilo, což mu ze zákona o obcích vůbec nepřísluší.

Jediný možný přístup k již schválené dotaci je odpovědně pracovat na tom, aby projekt revitalizace areálu klášterů byl úspěšně započat i dokončen.

Profesionální management musí být schopen projekt „uhlídat“ a musí být schopen i naprosto minimalizovat případná rizika, která jsou vždy s takovýmto velkým projektem spojena. Zastupitelstvo musí umět management projektu kontrolovat.

Dana Kuchtová - Zelení a Nezávislí

Prioritou pro příští zastupitelstvo bude to, aby se situace uklidnila, aby došlo k tomu, že se zastupitelé dohodnou a převedou majetek z Rozvojového fondu na město. Důležité je, aby byl ustanoven monitorovací výbor, jehož smyslem by měla být občansko-politická kontrola nad projektem.

Lidé v něm by měli být zástupci politických stran nebo všeobecně uznávané osobnosti, lidé, kteřé budou zárukou toho, že projekt poběží bez korupce, budou se plnit termíny a budou se případné problémy nebo chyby řešit.

Miroslav Máče – Kandidát Sportovci pro Krumlov

Není problém v tom, že bychom nestáli o dotaci a nechtěli opravit kláštery. Dal jsem pozměňovací návrh, abychom nechali rozhodnutí na novém zastupitelstvu.

Místostarostka Jitka Zikmundová (Město pro všechny – SNK – ED) a radní Jan Vondrouš (KDU – ČSL) své názory a další informace chtějí zveřejnit na tiskové konferenci, kterou svolávají na středu.

Divadlo v principu nesmí vytvářet zisk

Právě Městské divadlo garantuje nejrozsáhlejší partnerský program, který se v opravených prostorách kláštera bude odehrávat. A právě také z toho pramení i některé obavy, že při nutnosti udržení nevýdělečného záměru prvních pěti let projektu, bude muset město Český Krumlov posílat značnou sumu peněz každoročně tímto směrem.

Na zajištění činnosti divadla je zpracován provozní rozpočet.

„Tento rozpočet je vyrovnaný a nulový, veškeré činnosti projektu musí být neziskové, nesmí tvořit zisk,“ vysvětluje Jan Vozábal. „V případě ztráty, tedy v realitě let 2014-2019, pak nemá Městské divadlo Český Krumlov žádnou možnost tuto ztrátu krýt. Jako nezisková společnost totiž nemůže tvořit žádné rezervy, kromě rezervního fondu, do kterého se převádí zisk příslušného účetního období. Ale jak bylo řečeno, v rámci projektu nesmí partner zisk generovat. Zisk ve významné výši generovaný v činnostech jiných by zřejmě skončil jako vratka provozní dotace na program divadla městu Český Krumlov,“ shrnul ředitel složitou tématiku.

Proč tedy není projekt koncipován jako výdělečný?

Pro úplnost je nutno dodat, že podle metodika projektu IOP i metodiky Ministerstva kultury nesmí být partnerem projektu IOP Revitalizace klášterů podnikatelský subjekt. Takový subjekt by jistě mohl mít i vlastní zdroje ke krytí ztráty.

To je tedy důvod, který vedl správní radu Městského divadla Český Krumlov k požadavku na garanci krytí případné ztráty městem Český Krumlov. To však neznamená, že ztrátový provoz je samozřejmostí. Dle zpracovaného provozního rozpočtu je vyrovnaný a nulový. „Správní rada i vedení Městského divadla však považuje za zodpovědné na případná rizika upozornit předem a jako zodpovědně hospodařící subjekt vést debatu o rizicích již od začátku svého vstupu do projektu,“ shrnul ředitel Vozábal.

Autor: Zdeněk Zajíček

12.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Montážní dělníci výrobků a zařízení - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup 20.8.2018. Mzda 14.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 773 137 075 p. Turzai Ischtván, dilansro@seznam.cz. Pracoviště: D.i.l.an, s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Turzai Ischtván, +420 773 137 075.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 731 860 188 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 737 819 195.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 500 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 59. Poznámka: Šička - vzdělání základní. Pracoviště Benešov nad Černou. Jedná se o zajímavou práci v profesi šičky (šití potahů hlavových opěrek a kompletních potahů sedadel dopravních prostředků) v automobilovém průmyslu. Požadujeme spolehlivost a flexibilitu při práci. Pracovní místo je vhodné i pro cizince. Prac. poměr na dobu neurčitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup možný dle dohody. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Praxe výhodou. Kontakt: 380 309 116 p. Kolářová. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Bentex automotive, a.s., 382 82 Benešov nad Černou. Informace: Helena Kolářová, +420 380 309 116.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 20 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů Brusič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: Brusič - vzdělání základní. Pracoviště Zdíky. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Mzda od 20.000,-- - 25.000 Kč hrubého. Doprava do zaměstnání zajištěna. Zaměstnanecké výhody: možnost ubytování. Kontakt: Timofte Teodor-Gheorghe, tel.: 604 860 950, e-mail: timofte@email.cz. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: V.i.p. jobs s.r.o. - pracoviště, 382 41 Kaplice 1. Informace: Teodor-Gheorghe Timofte, +420 604 860 950.


Ilustrační foto.

V poledne se vzňala venkovní sauna hotelu

Ilustrační foto.

Cyklisté měli po zábavě. Přišli o kola

AKTUALIZUJEME

Rychlík smetl dodávku, jedna osoba se zranila

Včelná - Jedna osoba se zranila při střetu rychlíku a dodávky na železničním přejezdu mezi Včelnou a Kamenným Újezdem.

Zlato z XTERRA Czech si odváží Ruben Ruzafa a Helena Karásková

Prachatice - Po dvouleté pauze se do jihočeských Prachatic vrátil světový podnik terénního triatlonu XTERRA Czech v režii otce a syna Pilouškových. Cenné tituly vybojoval fenomenální Španěl Ruben Ruzafa a česká hvězda Helena Karásková.

OBRAZEM: Po Vajgaru se proháněli draci

Jindřichův Hradec - První ročník Vajgarské saně, závodu dračích lodí, se odehrál v sobotu na rybníce Vajgar.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT