O bruslařské dráze na zamrzlém lipenském jezeře hovoří provozovatelé penzionů na Lipensku jako o zaručeném lákadle na turisty. Počasí však před víkendem s jejich vizí obsazených pokojů notně zamávalo.

V ledu se pod tíhou sněhu vytvořily praskliny, jimiž se na ledovou plochu vylila voda. Tu navíc zavál silný vítr dalším sněhem.

Vzniklou krustou se o víkendu údržbář ledové promenády Jan Staněk marně snažil prokousat pomocí fréz i radlic, a tak na dny volna strávené bruslením si mnozí museli nechat zajít chuť.

Místo bruslí lyže

„Kromě bruslí jsme si měli přibalit i košťátko,“ zoufala si žena středního věku, zatímco se v sobotu brodila závějemi sněhu v místech, kde se ještě několik dní předtím proháněli bruslaři.

„Byli jsme tady před čtrnácti dny a bruslení bylo parádní. Včera večer jsme se s přáteli dohodli, že si to zopakujeme, ale až tady na místě jsme zjistili, že je dráha mimo provoz,“ prohlížel si o víkendu zasněžené Lipno Zdeněk Šedivý z Kaplice. „Teď nezbývá než odjet zpátky domů,“ dodal zklamaně.

Podle Martina Řezáče z lipenského skiareálu se na sjízdnost dráhy ptalo provozovatelů hotelů a penzionů v Lipně nad Vltavou mnoho turistů, kteří tam plánovali přijet.

„Některé lidi, kteří sem přijíždějí na víkend pouze za bruslením, ubytovatelé přesvědčili, aby vyzkoušeli lyže nebo běžky. Část objednaných rezervací ale turisté zrušili,“ informoval Martin Řezáč.

O tom, že někteří klienti lipenských ubytovatelů opravdu vyměnili brusle za lyže, svědčí podle Martina Řezáče například téměř rekordní víkendová návštěvnost sjezdovek v lipenském skiareálu.

„Za oba dny si na naše sjezdovky našlo cestu na 7500 lyžařů,“ upřesnil zástupce skiareálu.

Bruslařská dráha dělala ubytovatelům dobrou službu

Lipenská bruslařská dráha byla o víkendu nesjízdná i na Hornoplánsku. „Na ledě jsou praskliny a voda, upozorňujeme, aby tam nikdo nechodil!“ zdůraznil Luděk Štěpánek z místního kulturního a informačního centra.

Přitom právě víkendové bruslařské pobyty si podle místních ubytovatelů turisté oblíbili nejvíce. „Už začali chápat, že se na Lipně dají dělat i jiné věci než jen lyžovat.

Láká je nejen bruslení na jezeře, ale také běžky. Příjemná dovolená se tu dá zkrátka strávit mnoha způsoby,“ řekla Miluše Steiner z Apartmánu Vanessa v Černé v Pošumaví. Doplnila, že před uzavřením ledové dráhy se sezona vyvíjela přibližně stejně jako vloni.

Většinu klientely Apartmánu Vanessa tvoří Češi. Jedním z důvodů je i fakt, že tuzemští návštěvníci mají svůj pobyt zarezervovaný už dlouho dopředu. „Cizinci zájem mají, jenomže na ně pak není místo.“

Bruslařská dráha letos naprosto bodovala i podle Emila Horvátha, který provozuje penzion U Medvídků v Hůrce. „Ledová promenáda je oblíbená. Řekl bych, že klasické lyžování se začíná teprve rozjíždět. Hochficht už naplno funguje. Snad bude únor pro provozovatele penzionů silný. Leden byl přece jenom trošku slabší,“ řekl Horváth.

„Hodně lidí má zájem o ubytování od čtvrtka do neděle, což jim ale nemůžeme splnit. Nabízíme týdenní pobyty, a tak máme volné pokoje většinou jen ze soboty na neděli. I toho ale návštěvníci využívají. Zajedou si zalyžovat na Hochficht, přijedou, odpočinou si do druhého dne a zase míří domů.“

Největší zájem registrovali v lednu právě o víkendech také provozovatelé restaurací. „Provozujeme zároveň i penzion a myslím, že o sobotách a nedělích jsme si neměli na co stěžovat, lidé si přijížděli zabruslit. Ve všední dny byl ale zájem slabší,“ řekl Josef Račák z Restaurace a penzionu u Račáků v Blatné u Frymburku.

Martin Tröster, Václav Votruba