Petice za vznik lanovky spojující Hochficht s českou stranou, kterou nyní podepisují lidé na Hornoplánsku, navazuje na dřívější snahu místních hotelierů přesvědčit ministerstvo životního prostředí, že je tento krok pro region velice důležitý.

„Posílali jsme takové kartičky, které lidé podepisovali. Vždycky ji někdo podepsal a poslal, aby bylo vidět, že na tom záleží i obyčejným lidem. Byly toho štosy, které nás stály tisíce korun. Nakonec jsme se dozvěděli, že pan Bursík o ničem neví,“ kroutil včera hlavou Ivo Horváth z petičního výboru, který byl jedním z hlavních iniciátorů petice za vznik lanovky. „Současná petice je již oficiální. Bude předána úředně, takže nikdo nemůže říct, že nic nedostal.“

„Petice je jedna z možností, jak upozornit kompetentní orgány, že tento požadavek obyvatel je skutečný, nevymyšlený a prezentovaný jedním starostou. Je to hlas lidu,“ řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Přemostění Lipna

Někteří místní lidé by byli raději, kdyby se spíše řešil projekt přemostění Lipna, o kterém se mluví již několik let.

„V každém případě by se to hodilo. Lidé z druhé strany se sem nemají jak dostat. Hlavně v zimních měsících. Převoz nejezdí, tak musí buď autem, nebo pěšky. Znám ale lidi, kteří se přes zamrzlé jezero autem bojí a pěsky je to vážně daleko,“ řekla Martina Koritarová z Horní Plané. „Jsem určitě pro přemostění Lipna. Je důležité,“ dodala.

„Já bych chtěl jak most, tak lanovku,“ usmála se Stanislava Koriťáková. „Na Hochficht jezdím lyžovat ráda,“ dodala.