Poslední šanci mají v těchto dnech zájemci o podepsání petice, která bojuje za vznik lanovky spojující českou stranu s rakouským Hochfichtem.

Na přelomu března a dubna by měla být již předána kompetentním orgánům. „Kdo chce, tak ještě může podepsat. V podstatě to poběží o pár dní déle oproti původnímu plánu,“ potvrdil včera Emil Horváth z petičního výboru.

„Těžko říct, kolik se povede shromáždit podpisů, ale myslím, že by jich mohlo být dost. Jedna věc ale je, co máme u sebe, a druhá, co se podařilo získat ostatním penzionům, podnikatelům a dalším.“

V každém případě petici nepodepisují pouze lidé na Hornoplánsku. Petiční arch je k dostání i za hranicemi regionu. „V rámci našeho regionu je počet podpisujících samozřejmě omezený. Petice běží ale všude možně, kde se o sjezdovkách něco ví. Tam, kde je zájem pro celou věc něco udělat,“ řekl Horváth.

Petice je na Hornoplánsku stále žhavým tématem. Svůj podpis dávají lidé všech věkových kategorií. Jak lyžaři, tak nesportovci.

Občané si naplno uvědomují, jak je zimní turistický ruch pro život ve městě důležitý.

„Abych řekla pravdu, tak moc nevěřím, že petice bude mít nějaký účinek. Přesto jsem ji podepsala, i když nelyžuji. Myslím si, že pro místní by to byl přínos. Vždyť lidé, kteří tu mají penziony, přes zimu moc příležitostí k výdělku nemají,“ řekla místní Marie Malíková.

Starosta Horní Plané Jiří Hůlka věří, že petice konečně poukáže na to, že snaha o oživení zimní sezony, která by mimo jiné měla pomoci i s nezaměstnaností, je důležitá pro mnoho místních obyvatel. „Hlas lidu, hlas boží,“ dodal Hůlka.