Po zmatečných informacích o brzké likvidaci točny, které tento týden pronikly na veřejnost v některých médiích, se zdá, že váhání politiků a nečinnosti některých úředníků už mají obyčejní lidé dost.

Jako reakce nyní vznikla petice za zachování otáčivého hlediště v zámecké zahradě, kterou za prvních 25 hodin existence podepsaly neuvěřitelné tři tisíce lidí.

„Otáčivé hlediště je jedním ze symbolů Českého Krumlova, už jsem na tato představení jezdil jako malé dítě,“ uvedl ve čtvrtek typický názor Vladimír Kováč z Prahy, který se na točnu podle svých slov vracívá, jak jen to jde. A není sám, takových je ročně přes padesát tisíc.

Živě se diskutuje i na internetu, kde je možné petici podepsat na adrese www.otacivehlediste.cz/petice.

Do čtvrtečního poledne zaznamenalo Jihočeské divadlo na svém webu zhruba 14 200 petičních hlasů na podporu zachování otáčivého hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově.

„V tomto čísle ještě nejsou zahrnuty podpisy na písemných arších, odhaduji tedy celkový počet petičních hlasů k dnešnímu datu na 15 000,“ dodala v pátek Jana Orlovičová, ekonomická náměstkyně ředitele divadla.

Poplatky zůstanou

Ale nejen hrozba fyzické likvidace visí nad ocelovou konstrukcí. Dalším Damoklovým mečem jsou stále nedořešená procenta ze vstupného, které musí Jihočeské divadlo Českému Krumlovu odvádět.

Ve čtvrtek večer zastupitelstvo Českého Krumlova znovu projednávalo novelu vyhlášky, která tyto platby zavedla. Před měsícem jednání odmítli s tím, že požadují vyjádření městských komisí pro kulturu a cestovní ruch. Ty zatím nedoporučily ani současnou patnáctiprocentní ani navrhované snížení na pět procent. Během prázdnin prý komise navrhnou svá řešení.

Radní ale ve čtvrtek zastupitelům doporučili ke schválení sazbu 10 procent ze vstupného na divadelní a filmová představení a koncerty a zrušení poplatků z kulturních akcí samotného města. Zastupitelé návrh schválili.

Podle místostarostky Jitky Zikmundové se odvod ze vstupenek v několika případech nejspíše dotkne i dalších subjektů, které dostaly grantové peníze od města na uspořádání svých kulturních akcí.