Reforma, podle které by mimo jiné mělo být ve třídách v průměru 24 žáků, je podle starostů obcí a měst likvidační pro více než polovinu škol v republice.

K petici se na Krumlovsku připojila například Horní Planá, kde se podařilo nashromáždit takřka 600 podpisů. Na mnoha jiných místech regionu se ale petiční archy mezi lidmi vůbec neobjevily. „U nás petice nekolovala. Pokud by mělo skutečně dojít ke změně financování, splňovalo by parametry naprosté minimum škol v republice,“ řekla například Eva Luštická, ředitelka chvalšinské školy, kde je v průměru osmnáct žáků na třídu.

Žádné aktivní kroky nepodnikal ani Holubov. „Zjišťovala jsem kolem této problematiky nějaké informace a nikdo toho příliš neví. Kolem reformy je mnoho otazníků,“ podotkla ředitelka školy v Holubově Drahomíra Bodláková.
Křemežská škola by se do plánovaného minima žáků na třídu vešla. „V průměru máme tak 25 dětí na třídu, což by mělo být v pořádku,“ konstatoval ředitel školy Jiří Tham. „V zásadě si ale myslím, že financování škol není připravené tak, aby byl projekt spuštěn.“