Tisíc květů, z toho pět set růží, zdobí až do neděle interiéry rožmberského hradu. Návštěvníci památky mohou květiny, uvázané do překrásných aranžmá, obdivovat v rámci pátého ročníku tradiční „voňavé“ výstavy, jež letos nese název Rožmberská růže.

Jak zmínila kastelánka hradu Andrea Čekanová, téma pro letošní rok se samo nabízelo. „Růže jsme se rozhodli vybrat u příležitosti Rožmberského roku. Vždyť červená pětilistá růže byla znakem Rožmberků,“ vysvětlila Andrea Čekanová.

Symbol slavného vladařského rodu nechybí ani mezi vystavenými květinovými vazbami. Zkušení floristé z památkových objektů v Českém Krumlově, Třeboni, Kratochvíli a Zlaté Koruně na svázání pětilisté růže použili hned devadesát růží. Tato květina však není jediná, kterou zruční floristé vedení mistrem svého oboru Slávkem Rabušicem při práci na Rožmberku letos využili.

„Máme tu i gladioly, lilie nebo kopretiny,“ vyjmenoval Slávek Rabušic s tím, že návštěvníci rožmberského hradu mohou na výstavě obdivovat tři druhy aranžmá. „Na třetině prohlídkové trasy jsou klasické renesanční vazby.

Mezi ně patří právě i pětilistá růže z živých květů. Pak jsou tu alegorie a variace na další symbol Rožmberka, Bílou paní. A vrcholem výstavy je manýristický Rytířský sál, kde jsme si dovolili malou provokaci,“ naznačil Slávek Rabušic.

Onu výstřednost představuje stůl ozdobený květy a dalším hradním inventářem, který vypadá, jakoby panovníkovi hosté právě odešli od stolu v notně podroušeném stavu. Všude poházené nádobí a dokonce i židle.

„Byla to pro mě výzva. O to víc jsem se na tuto práci těšila,“ říká jedna z autorek odvážného aranžmá, floristka Kateřina Pojslová. Z pěti ročníků rožmberské výstavy vynechala zatím jen jeden. „Každý rok si tu krásně odpočinu. Je to úplně jiný druh práce než v květinářství. Krásné prostředí, milí lidé a skvělá atmosféra,“ doplnila Kateřina Pojslová.

Na vytváření desítek aranžmá pracovalo devět floristů na Rožmberku den a půl. „Každý z mých spolupracovníků je tu natolik zručný, zkušený a přemýšlivý, že výsledná práce je z 80 procent jeho vlastní dílo. Já připravuji jen takovou kostru, rozděluji květy do jednotlivých hradních místností anebo určuji, jaká barva květů se u jednotlivých aranžmá použije,“ vysvětlil Slávek Rabušic.

Velikým nepřítelem floristů je letos na Rožmberku teplé počasí, které žene teplotu v některých hradních místnostech až k hodnotě 25 stupňů Celsia. „Růže je trochu náchylná a náladová, zvláště v tomto počasí. Ale snažil jsem se vybírat sorty, s nimiž mám dlouholeté zkušenosti a které jsou poměrně odolné. Například Red Naomi nebo Maria Claire, to jsou sorty, jež mají velký květ, který se pomalu navíjí, a zůstane držet, nerozpadne se. Ale hlavně mají nesmírně silnou stopku pod květem, nezřídka tloušťky tužky. Takže by alespoň do neděle, kdy výstava oficiálně končí, měly vydržet,“ zadoufal Slávek Rabušic. „Jsou tu ale i kopretiny, které vydrží dva týdny, nebo lilie nakvétající postupně. Proto všechna aranžmá, která vydrží, na hradě necháme i po neděli,“ doplnil přední český florista.

Za léta, co se koná, už si výstava květinových aranžmá získala stálou přízeň mnoha návštěvníků hradu Rožmberk. „Těší mě, že někteří lidé na hrad už dopředu volají, kdy se výstava znovu uskuteční a jaké bude mít tentokrát téma,“ zmínila Andrea Čekanová, která už má v hlavě náměty, jichž by se floristé mohli chytit v příštích letech.