Autor Starých pověstí českých Alois Jirásek, Petr Šabach, podle jehož literárních děl byly natočeny filmové hity Šakalí léta a Občanský průkaz, anebo textař a hudebník Karel Plíhal. Kromě toho, že tyto osobnosti spojuje literární nadání, mají společného ještě něco. Datum narození. Zmínění mistři psaného slova totiž slaví narozeniny právě dnes, 23. srpna.

Svíčky na dortu však v tento den sfouknou i dvě literátky, jejichž domovem je Českokrumlovsko. Miluše Vítečková z Chlumečku u Křemže, autorka sbírek dětských básní, a Helena Braunová, jež zaznamenává šumavské pověsti či příběhy o českokrumlovském tajemnu.

„Nevím, zda datum narození moje psaní ovlivňuje," krčí rameny Miluše Vítečková. „Ale je fakt, že když si přečtu horoskop Lva, pod nějž ještě spadám, tak se v něm nacházím. Trošku kalkuluji, a tak vzhledem k tomu, že je za dveřmi Panna, vypreparuji si z obou znamení to, co se mi líbí. A něco o psaní tam opravdu je," potvrzuje básnířka a dodává: „Každopádně zjištění, kdo všechno se v tento den narodil, k psaní motivuje."

Helena Braunová připouští, že datum jejího narození je velice zvláštní. „Astrologicky není dobré, protože se špatně počítá horoskop, je to na rozhraní Lva a Panny," vysvětluje spisovatelka.

Zda měl datum jejího narození vliv na to, že začala psát, si Helena Braunová netroufá odhadnout. „Už jako školačka jsem si ráda vymýšlela pohádky i básničky," vzpomíná. „Jestli je 23. srpen dnem, kdy se rodí velcí spisovatelé, pak mě se to tolik netýká. Třeba s Aloisem Jiráskem se v žádném případě nemohu rovnat," doplňuje Helena Braunová, jež nyní připravuje pokračování své knihy Českokrumlovské domy vyprávějí.

Z astrologického hlediska lidi narozené 23. srpna toto datum ke spisovatelské dráze skutečně tak trochu předurčuje. V tento čas totiž vstupuje Slunce do znamení Panny. Končí tak období zábavy a střídá je čas pečlivosti a informací. Panně navíc vládne Merkur, který je podle astrologů o psaní nebo myšlení.

Podle knihy Jana Kefera Praktická astrologie navíc mezi povolání typická pro Panny patří malíř a žurnalista. Lidé narození na rozhraní Lva a Panny si v sobě nesou i touhu zviditelnit se, což je pro spisovatele nezbytné.