Plzeňský Prazdroj od včerejška podražil. V průměru o tři procenta. Hlavně lahvová piva. Milovníci pěnivého moku za ně připlatí zhruba korunu. Podle mluvčího společnosti Jiřího Marečka jsou důvodem vyšší náklady na suroviny a energie. „Změna se dotkne vybraných značek a balení napříč celým portfoliem firmy," popsal mluvčí Mareček. Zároveň ujistil, že některé produkty zdražovat nebudou. Třeba nejčastěji prodávané padesátilitrové sudy Gambrinus a Radegast.

Mezi konzumenty „plzeňského", kteří budou muset kvůli tomuto kroku omezit výdaje, patří třiadvacetiletý student Lukáš Eibl z Haklových Dvorů. Těžkou hlavu si z toho ale nedělá. „Tři procenta nejsou tak výrazné zdražení. Je to zhruba koruna 
na pivko, to není zásadní rozdíl," oddychl si vysokoškolák. Jihočeští výrobci prozatím navýšení cen neplánují. Alespoň do konce kalendářního roku. Deníku to včera potvrdili obchodní ředitelé 
a mluvčí pěti pivovarů v kraji. „Máme nezávislou cenovou politiku, takže v nejbližší době určitě zdražovat nebudeme," ubezpečil mluvčí Budvaru Petr Samec.

Podobně mluvil i obchodní ředitel strakonického pivovaru Dudák Marek Pohanka. „Zdražení piva neplánujeme, ceny pro zákazníky zůstávají do konce roku stejné jako doposud," uvedl. Podobně reagoval i ředitel budějovického Samsonu Pavel Homolka. Uvedl, že firma aktuální vývoj cen pečlivě sleduje, ale sama ke zdražování zatím přistupovat nebude.