Je to jako když si chcete udělat chutný oběd. Představu o tom, jak by měl chutnat, máte, znáte i základní ingredience. Ale docílit dokonalé chuti si žádá zkušenosti, recept je třeba dlouho „ladit“.

Podobné to bylo, když v Budvaru vznikal nový ležák s názvem 33. Potvrzuje to budvarský sládek Adam Brož. „Nejdříve jsme s kolegy sdíleli zkušenosti, které máme z ochutnávání piv v Česku i ve světě. Pak jsme dali dohromady několik variant receptur, které jsme v malém měřítku testovali ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou,“ popsal sládek. Odborníci pak vybrali tři nejvydařenější receptury, které v Budvaru otestovali v provozním měřítku. Tak vznikla jedenáctka, jejíž název 33 značí počet jednotek hořkosti v pivě. Pro srovnání – tradiční ležák Budweiser Budvar s 123letou tradicí jich má podle Adama Brože 22.

Ležák Budweiser Budvar vyniká díky žateckému poloranému červeňáku velmi jemnou hořkostí. „Tato chuť je pro fajnšmekry. A víme, že spousta spotřebitelů preferuje hořčejší chuť,“ vysvětlil Adam Brož, proč vznikl Budvar 33. V pivovaru ho však nevařili jen s cílem udělat hořké pivo. „Není složité zvednout hořkost. Ale ne v každém takovém případě vznikne dobré pivo. Vývoj Budvaru 33 se řídil tím, že chceme docílit harmonického piva s výraznější hořkostí,“ řekl sládek. Ke splnění tohoto úkolu pomohlo chmelení českou žateckou odrůdou hořkého chmele Agnus, ale také přídavek sladu Crystal Light. „Jde o speciální slad dovážený z Velké Británie, který je určený hlavně pro svrchně kvašená piva a do ležáku se často nepřidává,“ doplnil Adam Brož s tím, že právě tento slad „třiatřicítce“ dodává charakteristickou výraznou barvu, která láká k napití.

Ve sklepích pivovaru zraje čtvrtá várka Budvaru 33. Z každé várky se naplní 1200 padesátilitrových sudů. Mluvčí pivovaru Petr Samec zmínil, že Budvar 33 ležák nabízejí prozatím jen vybrané restaurace po celé republice, jejich počet se ale bude postupně zvyšovat.

V Českých Budějovicích si na novince můžete pochutnat třeba v Budvarce v Hotelu Malý pivovar či v restauracích Zlatá hvězda a Perla.

Stáčení Budvaru 33 do lahví zatím není v plánu, stejně jako export tohoto piva do zahraničí.