Osvěžujete se v těchto parných dnech vychlazeným pivem? Raději si dejte například minerální vodu. Po konzumaci alkoholu byste mohli zkolabovat. Ještě dnes vám hrozí nebezpečí.

„Podle předpovědi se budou páteční teploty pohybovat mezi 32 až 35 stupni Celsia. Vysoké teploty tohoto týdne tedy budou pokračovat. V sobotu ale přijde studená fronta,“ uvedla včera meteoroložka Eva Kalná z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na hrozící kolapsy upozorňuje Luboš Pábl, vedoucí lékař střediska Zdravotnické záchranné služby Český Krumlov.

„Dá se předpokládat, že kolapsy kvůli vysokým teplotám nastanou. Jestliže vedra už několik dní nepolevují, organismus se pomalu vyčerpává,“ uvedl Pábl.
Jak se proti spalujícímu slunci bránit? Vodou! Pít, pít a pít… „Pitný režim musí být dostatečný, takže minimálně dva litry tekutin denně. Samozřejmě se vyvarovat alkoholu a kávy, protože dehydratují. Mohu doporučit vodu, různé minerálky a čaj,“ řekl Pábl.

Ostražití by měli být například vodáci. Jízda po Vltavě by mohla skončit kvůli nadměrné konzumaci alkoholu v nemocnici. „Například pivo je v těchto dnech nebezpečné. Když si jich dá člověk více, chodí častěji močit, tudíž se silně dehydratuje,“ dodal Pábl.

Místopředseda představenstva českokrumlovské nemocnice Jindřich Florián také upozorňuje na epileptické záchvaty, které kvůli vyčerpání potkávají i vodáky, jež na ně jinak netrpí.

„Je pravda, že nám dává slunce pěkně zabrat. Člověk má žízeň, ale potřebuje se spíš osvěžit než pít alkohol,“ řekl včera v Českém Krumlově vodák Pavel Lidický.