Sedmdesát čísel sněhu navrch s prašanem, sluncem zalité sjezdovky a bohatý kulturní program. Tak v sobotu oficiálně začala lyžařská sezona na Lipně. Ve zmodernizovaném skiareálu se sedačkovými lanovkami či výkonným zasněžovacím systémem již třetí v pořadí.

Ačkoliv lyžovat se na Lipně začalo už 3. prosince, právě v sobotu se vyznavačům zimních sportů otevřel úplně celý areál. A to o dva týdny dříve než vloni. „Z tohoto pohledu byl ale rekordní rok 2007, kdy jsme zahajovali již 17. listopadu,“ poznamenal zástupce lipenského skiareálu Martin Řezáč.

Kromě ideálních podmínek pro lyžování čeká vyznavače zimních sportů na Lipně řada novinek. Tou nejzásadnější je projekt Lipno bez bariér. „V jeho rámci chceme volnočasové aktivity, které na Lipně nabízíme, zpřístupnit i hendikepovaným lidem,“ vysvětlil Martin Řezáč.

Například tělesně postižení se tak po sjezdovce budou moci prohánět na speciální lyži se sedačkou, tzv. monoski, nevidomí pak za pomoci zvláštních vysílaček.

Novinkou je rovněž rolba na úpravu běžeckých tras i ledové dráhy na jezeře, nově upravený snowpark se snowcrossovou dráhou, které jsou nyní více dostupné i začátečníkům, anebo zábavná metoda výuky lyžování pro děti.

„Jde o systém, kdy se instruktor najednou věnuje maximálně třem dětem. Výuka je bezpečnější, v takto malém kolektivu zároveň odpadá ostych, takže učení je pak více hravé,“ objasnil Martin Řezáč.

A právě zaměření skiareálu na rodiny s dětmi, to je to, co na Lipno mnoho lyžařů láká. „Sám lyžuji hlavně ve francouzských nebo rakouských horách, ale na Lipno jezdím především kvůli synovi. Pro děti je to tady ideální. Výukové hřiště plné pohádkových bytostí se synkovi líbí,“ řekl v sobotu pod Jezerní sjezdovkou Dobroslav Bicera z Českých Budějovic.

Už brzy však na návštěvníky skiareálu, mezi nimiž převažují Jihočeši, Středočeši a Pražané i lyžaři z Vysočiny či jižní Moravy, čekají další velké novinky.

Jak prozradil starosta obce Lipno nad Vltavou Zdeněk Zídek, již bylo vydáno území rozhodnutí pro stavbu další sedačkové lanovky. „Díky ní bude skiareál moci nabídnout více i náročnějším lyžařům,“ uvedl.

V údolí pod Kramolínem přímo vedle sjezdovky by pak na ploše asi 30 hektarů měl vzniknout naturpark, v němž budou moci lidé na běžkách či sněžnicích procházet mezi výběhy zvířat.

V plánu je i nová rozhledna na Kramolíně. Realizace těchto plánů bude podle Zdeňka Zídka záviset především na tom, zda se pro ně obci podaří sehnat podporu z veřejných peněz.

„Další rozvoj skiareálu má smysl už proto, že zimní sezona je pro nás dnes už významnější než ta letní. Trvá totiž déle,“ uzavřel lipenský starosta.