Jak na konci světa tiše čeká u česko-rakouských hranic na to, jestli si na něho lidé vzpomenou, unikátní dílo schwarzenberského inženýra Josefa Rosenauera Schwarzenberský plavební kanál.

Ale lidé na kanál nezapomněli. S jeho postupnou rekonstrukcí na české straně začali už kolem roku 2000. A letos došlo na část plavebního kanálu procházejícího Českokrumlovskem. Rekonstrukční práce v lesích u bývalé osady Růžový vrch nedaleko Svatého Tomáše a v oblasti Zadní Zvonkové jsou nyní v plném proudu.

Hynek Hladík, správce toků státního podniku Lesy ČR, říká: „Pracuje se opravdu pouze na části v regionu Český Krumlov. A to ve dvou úsecích. Práci na kanálu mezi potokem Pestřice na českorakouských hranicích a Medvědím potokem nedaleko Zadní Zvonkové organizuje Správa Národního parku Šumava. Lesy ČR rekonstruují úsek mezi hraničním přechodem Iglbach/Ježová a evropským rozvodím U Korandy." Rekonstrukce zahrnuje celkem 7,6 až 9,4 kilometru.

Jedná se totiž o česko-rakouský projekt tří partnerů nazvaný Schwarzenberský plavební kanál kulturní projekt ožívá. Partnery jsou již zmiňované Lesy ČR (LČR), Správa NP Šumava (SPNŠ) a rakouský Tourismusverband Böhmerwald. Projekt kromě LČR a SPNŠ financují evropské fondy. Současná rekonstrukce se uskuteční v rozsahu 3 270 608 korun. Práce odstartovaly 15. června.

„Projekt se převážně zaměřuje na důležité stavební úpravy kanálu," sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. „Po rekonstrukci v lokalitách navíc turisté najdou nové informační tabule a k dispozici budou mít informační tiskoviny. Podél kanálu se rovněž počítá s pořádáním pravidelných společensko kulturních akcí."

Více čtěte v pondělním tištěném vydání Českokrumlovského deníku.