„Tu léčíme jako naši hlavní diagnózu," přiblížil Aleš Tauchman, jediný plicní lékař na Českokrumlovsku, jak člověku dokáže ublížit vdechování tabákového kouře. „To je to nejčastější, co kuřáky může potkat. Kuřákům ale kromě toho také hrozí plicní rakovina, protože kouření zásadně zvyšuje riziko jejího vzniku. A rozhodně i astmatici s potížemi by měli být nekuřáci."

Pochybnosti o tom, jestli kouření je, nebo není škodlivé, jsou podle lékaře nesmyslné. „V obecné rovině každopádně potvrzuji, že kouření je pro dýchací systém neskutečně škodlivé."

Totéž platí i pro kouření pasivní, kdy tabákový kouř vdechují lidé, kteří sami nekouří. „U pasivního kouření je v podstatě prokázáno, že má podobně neblahý vliv na rozvoj chronické obstrukční plicní nemoci i plicní rakoviny," potvrdil Aleš Tauchman.

Zároveň uvedl, že co se počtu kuřáků v České republice týká, je jich zhruba třicet procent z celkové populace kuřáků, tedy že kouří jedna třetina všech lidí.

Přesná čísla, kolik kuřáků nakonec onemocní, lékaři nemají. „Nicméně faktem je, že 80 procent pacientů s CHOPN jsou kuřáci," řekl lékař. Pokud člověk, u kterého se tato nemoc již začala projevovat, kouřit přestane, zastaví se i zhoršování jejího průběhu. „Vyléčit se už ale nedá," varoval, „zpátky už se vrátit jednoduše nelze."

Co se vzhledu a barvy plic týká, plíce kuřáka a člověka žijícího ve městě, který celý život vdechuje prach a nejrůznější zplodiny, paradoxně vypadají na pohled podobně. „Aby si člověk myslel, že když je nekuřák, že bude mít plíce růžové jako novorozeně, to v žádném případě neplatí," vysvětlil specialista. „Platí to, že když člověk žije kdekoli v průmyslově vyspělých zemích, plíce kuřáka, který nemá nějakou pokročilou plicní nemoc, a nekuřáka od sebe nelze na první pohled rozlišit. Nicméně po stránce funkční jsou rozdíly jednoznačně patrné a dopady kouření jsou zcela zásadní."

A co plíce a regenerace? „To záleží, co je myšleno výrazem regenerace. Některé fyziologické funkce, například pohyblivost řasinkové výstelky se obnovit dá, ale po stránce funkční, pokud už byly ventilační funkce postiženy, návrat k normálu je velmi svízelný," uzavřel Aleš Tauchman.